Victorie pentru selecţionata Bucureştiului

Reactualizat la:
BUCUREŞTI – Selecţionata Bucureştiului a învins sâmbătă pe Bayonne (Franţa), cu 32-27 (12-17) în etapa a doua a Challenge Cup, într-o partidă disputată pe Stadionul Ghencea.

După cum informează rugby.ro, echipa noastră a deschis scorul chiar din minutul 5 cu un eseu realizat de Dascălu şi transformat de Vlaicu. Apoi, francezii au marcat două eseuri netransformate, aşa ca tabela arata 7-10. În minutul 30, a mai venit un eseu francez, transformat: 7-17.

În prelungirea primei reprizei, selecţionata noastră a atacat în valuri şi Alex Tudori a reuşit să culce în terenul de ţintă advers. Florin Vlaicu a ratat transformarea, iar scorul a devenit 12-17.

În partea a doua a meciului, Mersoiu a înscris primul pentru echipa noastră şi Vlaicu a transformat, ducând scorul la 19-17. A urmat un eseu francez, 19-24, apoi Vlaicu a înscris din doua lovituri de penalizare şi tabela arata 25-24.

Cu 10 minute înainte de final, Fercu a înscris un nou eseu, pe care acelaşi Vlaicu l-a transformat pentru 32-24. În finalul partidei, francezii au mai marcat şi ei dintr-o lovitura de penalizare, stabilind scorul final: 32-27.