Victorie pentru BCM Danzio

De Cristian Onaca
BCM Danzio Timişoara are două victorii după primele două meciuri din Liga Naţională de baschet feminin. „Panterele” lui Dan Ionescu au făcut un galop de sănătate sâmbătă dimineaţa, în compania Olimpiei Bucureşti, pe care au învins-o cu 73-36.

Baschetbalistele Timişoarei au unul dintre cele mai bune începuturi de campionat, adunând maxim de puncte după primele două partide. După succesul înregistrat cu câteva zile în urmă la Craiova, Danzio a primit vizita modestei Olimpia Bucureşti, în fapt o echipă alcătuită în întregime din junioare şi care nu putea pune probleme unei formaţii de talia lui Danzio.

Diferenţa enormă de valoare dintre cele două echipe a fost evidentă din primele zece minute, 26-7 fiind scorul primul sfert. Antrenorii gazdelor şi-au rulat apoi întregul lot avut la dispoziţie şi chiar şi în aceste condiţii diferenţa de scor a fost în permanenţă de 30 de puncte: 44-16 la pauza mare, 59-26 sfertul trei şi 73-36 scor final.