Victorie pe ritm sârbesc

Elba a învins în primul meci al returului Rapidul cu scorul de 103 – 85. Conducerea clubului bănăţean de primă divizie s-a împrumutat în ultimul moment de circa 300 milioane lei vechi, pentru a plăti un „bir” Federaţiei, ca cei patru jucători sârbi să aibă drept de joc în partida cu gruparea bucureşteană.

Deşi partea financiară este în mare suferinţă la baschet, jucătorii să comportă profesionist în teren, dând dovadă de caracter. Meciul cu Rapid a avut două părţi distincte. În primele două sferturi jocul a fost confuz, cu multe greşeli de ambele părţi şi cu destule fragmentări ale partidei.

Echipa bănăţeană a intrat cu avantaj de câteva puncte, însă rapidiştii au revenit şi au preluat conducerea până în minutul 23. Din acel moment, Elba s-a trezit şi a început să joace la adevărata valoare. Marjanovici a făcut legea pe terem reuşind 7 „triţe”. Pesici şi Markovici care au avut un debut de partidă nefericit şi-au revenit şi au făcut spectacol în „căciula” adversă.

Ultimele 7 minute din sfertul trei au pecetluit victoria timişorenilor, care s-au distanţat la 25 de puncte. În ultimul sfert, Elba a evoluat cu rezervele, dar şi în aceste condiţii au reuşit să treaca d egraniţa celor 100 de puncte. De remarcat că la sala Constantin Jude a fost prezentă şi o orchestră de muzică sârbească, care a încurajat formaţia timişoreană, la care se află cinci sârbi, patru jucători plus antrenorul Petricevici, care în noaptea de sâmbătă spre duminică au sărbătorit Anul Nou pe stil vechi.