Victorie pe nevazute pentru Baschet Club Timisoara

3Comentarii
Moment penibil la meciul de baschet BC Timişoara – CSM Bucureşti, scor 79-66, de sâmbătă seara. Partida a fost întreruptă timp de 17 minute din cauză că a cedat sistemul de iluminat la Sala Constantin Jude din Timişoara! O sală ce candidează la organizarea unui Campionat Mondial de junioare în 2012…

Leii din Banat şi-au jucat ultima şansă de a rămâne în cărţi pentru play-off în duelul cu CSM Bucureşti. Însă după cum a început meciul se părea că nu e seara alb-violeţilor… După câteva zeci de secunde de joc, întunericul a pus stăpânire pe sala de joc din cauza unei defecţiuni la sistemul de iluminat! Timp de 17 minute jucătorii celor două echipe s-au încălzit pe întuneric şi exista riscul ca bănăţenii să piardă disputa la masa verde.

Ghinionul gazdelor s-a spart odată cu reaprinderea becurilor. În primul sfert, trupa lui Dragan Petricevic a făcut legea pe teren şi a încheiat în avantaj cu 28-19. Sfertul al doilea a aparţinut oaspeţilor, care au mai reuşit să reducă din handicap şi să intre în pauza mare doar cu cinci puncte în minus, 42-37.

În sfertul al treilea BCT şi-a apărat avantajul de pe tabelă, 57-50, şi ultimele 10 minute s-au jucat care pe care. Gazdele au fost mai determinate şi mai precise la aruncările de la distanţă şi partida s-a încheiat cu scorul 79-66 în favoarea timişorenilor.

Victoria nu o ajută prea mult pe BCT în clasament, însă îi asigură prezenţa în lupta pentru accederea în play-off. Leii au urcat pe locul 11, dar mai au de recuperat două victorii în ultimele 8 runde pentru a prinde măcar ultimul loc de play-off.

BCT: Pesic (24), Păltinişanu (22), Markovic (12), Dzambic (9), Habus (8), Dragoş (4).

CSM: Tomic (18), Smith (13), Paul Mihai (10), Kraemer (10), Bennett (10), Santana (4), Tudosa (1).

Dragan Petricevic: „Victoria cu CSM a fost obținută și datorită lucidității pe care am arătat-o în timpul jocului. Am avut în față un adversar foarte dificil, mai ales în acest moment crucial pentru noi. Pentru situația în care se află în acest moment echipa suntem vinovați toți cei care suntem aici și ne numim BC Timișoara”.