Victorie lejera pentru BC SCM Timisoara, cu Galatiul

© Foto: arhiva
Baschetbaliştii timişoreni au învins, vineri seara, pe teren propriu, formaţia Phoenix Galaţi. Meciul a fost la dispoziţia gazdelor, scorul final fiind 93 – 76.

Seria rezultatelor bune a continuat pentru BC SCM Timişoara, vineri seara. Echipa a trecut de formaţia similară din Galaţi. Primele minute au fost ale oaspeţilor, dar Timişoara a revenit, după ce au marcat Jeremic şi Popa Calotă. La capătul primului sfert scorul era 28 – 17. A urmat a doua repriză, la fel una bună pentru gazde, şi la pauza mare scorul era 47 – 33.

BCT a continuat să domine, acumulând tot mai multe puncte, după primele 30 de minute era 72 – 49. Situaţia nu s-a schimbat nici în ultima parte a meciului, scorul final a fost unul clar, 93 – 76, iar Timişoara recuperează ceea ce a pierdut în partida precedentă, de la Târgu Mureş.

Cei mai buni marcatori au fost Jeremic şi Komatina, cu 19 puncte, urmaţi fiind de Diaz, cu 16 puncte şi Rambo, cu 13 puncte.