Victorie la un punct si BC Timisoara impinge meciul in decisiv

De C. Onaca
Timişoara nu se predă în play-off-ul Diviziei A de baschet masculin şi împinge duelul cu CSM Bucureşti în meciul decisiv. Leii din Banat au câştigat joi seara, în capitală, la un punct diferenţă jocul cu numărul patru şi a egalat la 2 situaţia la general, iar deznodământul confruntării se decide duminică, pe parchetul de la Constantin Jude.

BC Timişoara a egalat in extremis în disputa cu CSM Bucureşti în turul întâi al play-off-ului. Bănăţenii nu au cedat presiunii deşi erau la un pas de eliminare şi au găsit tăria de a aduce punctul care le dă dreptul să spere la calificarea în semifinale.

Baschetbaliştii bănăţeni au învins cu 77-76 disputa cu numărul patru contra CSM-ului recâştigând practic terenul pierdut în acest sfert de finală. Mult mai important e faptul că jocul decisiv se joacă duminică, în municipiul de pe Bega.

Elevii lui Predrag Badnjarevic s-au prezentat mult mai bine la ora partidei de joi şi au condus de la un capăt la altul. A fost 24-16 şi 17-13 în primele două sferturi, adică un avantaj important pentru bănăţeni la jumătatea confruntării. Gazdele au revenit în joc în sfertul trei, unul adjudecat cu 21-16. În ultimele patru minute CSM-ul s-a apropiat periculos la 3 coşuri distanţă.

Branko Cuic a făcut o recuperare decisivă în ultimele 12 secunde, recuperare urmată de două libere care practic au consfinţit victoria BCT-ului. Sârbul a încheiat partida cu 14 puncte şi 8 recuperări.

Bogdan Popescu a fost liderul punctelor marcate în tabăra timişorenilor cu 20 de puncte şi 9 recuperări. L-a urmat Zlatko Jovanovic cu 17 puncte. De la CSM cel mai periculos om a fost pivotul McKenzie – 26 puncte.