Victorie la pas!

Timişoara - S-au impus fără să forţeze prea mult. Echipa de baschet masculin Elba Timişoara s-a calificat în turneul final al Cupei României, după ce a învins, pe teren propriu, formaţia BC Vâlcea, cu scorul de 76-68, în returul sferturilor de finală.

În tur, timişorenii câştigaseră şi în deplasare, cu scorul de 75-64. Gazdele au avut emoţii doar în primul sfert, pe care l-au pierdut clar, 17-22. Dojeniţi bine de tehnicianul Dragan Petricevici, trupa timişoreană a revenit rapid în joc şi până la pauză conducea cu 43-33. În a doua parte, fiecare echipă şi-a mai împărşit câte un sfert, dar diferenţa nu prea s-a mai modificat. Principalul marcator al partidei a fost Dan Păltinişan (foto), autor a 18 puncte. La bănăţeni au jucat şi jucătorii mai puţin utilizaţi de obicei precum Andrei Talabă, Daniel Tudosă şi Bogdan Stăncuţ. Scorul general al dublei a fost 151-132 în favoarea elevilor lui Dragan Petricevic, care se califică pentru a doua oară consecutiv în Final Four-ul Cupei României. Conducerea clubului doreşte acum să organizeze turneul final al Cupei, cu toate că are un contracandidat serios, Asesoft Ploieşti.