Victorie handbalistică

TIMIŞOARA - Şi-au îndeplinit obiectivul în acest joc. Altădată un derby de tradiţie al campionatului, astăzi un joc în care cele două combatante Poli şi Minaur se luptă pentru un loc la mijlocul clasamentului.

CSU Poli trebuia să învingă neapărat pentru a scăpa de locurile retrogradabile, dar şi să se pregătească cât mai bine pentru sferturile Challange Cup. Prima repriză a fost foarte echilibrată, ambele echipe trăgând tare pentru a începe mitanul secund cu avantaj. În cele din urmă, apărarea Politehnicii a fost mai incisivă şi, după 30 de minute, Poli conducea cu 13-12. La mijlocul părţii a doua, gazdele au reuşit să se desprindă şi să-şi ţină adversarul la respect. Ultimele minute au fost la discreţia jucătorilor lui Eugen Bora, care s-au desprins decisiv şi au obţinut o victorie meritată, 30-25, răzbunându-se astfel şi pentru înfrângerea la limită din tur. Sâmbătă seara, alb-violeţii joacă turul sferturilor de finală din Challange Cup, la Lisabona, cu Benfica.