UTA a fost umilită la Mioveni

45Comentarii
MIOVENI – Ionuţ Chirilă, tehnicianul echipei UTA, avea o dorinţă: să obţină şase (6) puncte în ultimele două partide din acest an, la Mioveni şi pe teren propriu cu Drobeta. Calculele acestuia nu s-au dovedit a fi în concordanţă cu realitatea. Bătrâna Doamnă a fost efectiv zdrobită la Mioveni, echipa locală Dacia câştigând cu 5-0!

Unul dintre cei mai buni jucători ai gazdelor a fost Cornel Frăsineanu., jucător plecat în iarna trecută de la UTA. Gazdele au deschis repede scorul prin Stoica, care a fructificat inexactitatea lui Huţan, portarul arădean nereuşind să reţină un şut expediat din lovitură liberă de Costin. După gol, UTA a dominat teritorial meciul, fără a crea prea mult pericol la poarta lui Ilie. Golul avea să cadă tot în poarta lui Huţan, în penultimul minut al primei părţi, după ce Ionescu l-a depăşit uşor pe Buican şi a expediat un şut puternic din interiorul careului. În partea secundă, Chirilă l-a aruncat în luptă pe Puie în locul lui Ilin. Degeaba însă… Arădenii nu au existat şi le-au dat ocazia celor din Mioveni să facă scorul etapei. Ultimul sfert de oră a fost unul de coşmar pentru echipa lui Chirilă. Gazdele au marcat de trei ori! În minutul 74, Costin a trimis în poartă, din careu, mingea centrată de Moşteanu. În minutul 77, Frăsineanu şi-a înscris şi el numele pe lista marcatorilor. Fostul jucător al UTA a profitat de greşeala lui Buican care a căzut pe minge, a intrat în careu, a tras în transversală, după care mingea i-a revenit şi a fost reluată în plasă. Apoi, în minutul 81, Stoica a închis tabela după ce Huţan a respins în faţă un şut al lui Enache. Prin această înfrângere, UTA coboară pe locul 5, dar problema cea mai mare este că echipa nu mai joacă nimic. Urmează un meci foarte greu pe teren propriu cu Drobeta, echipă care a urcat pe podium după această etapă.

Dacia Mioveni-UTA Arad 5-0 (2-0) Stoica (7, 81), Ionescu (44), Costin (74), Frăsineanu (76) Mioveni: Ilie (89 Ungureanu) – Moşteanu (83 Cojocaru), Olteanu, B. Stoica, I. Vladu – Enache, Costin, Marinescu (79 Filip), Frăsineanu – Cl. Ionescu, Priescu. Antrenor: Iordan Eftimie. UTA: Huţan – Bălan, Buican, Toc, Melinte – Ilin (46 Puie), Cr. Todea, Fl. Dan, M. Gheorghe – Ibeh (79 Gavrilă), Roszel (79 Drida). Antrenor: Ionuţ Chirilă.

ACU învinsă acasă de Arieşul

ARAD - ACU nu a mai putut continua seria bună de rezultate şi a fost învinsă pe propria arenă de Arieşul Turda. Golurile au fost marcate de Pintea în minutul 17 şi de Dianu în minutul 90.

ACU a evoluat mai bine de 70 de minute în inferioritate, Călin Bota fiind eliminat imediat după deschiderea scorului.