Una caldă, apoi una rece

TIMIŞOARA – Handbaliştii de la CSU Poli Izometal au reuşit un rezultat extraordinar la Constanţa învingând campioana, apoi însă au pierdut la Baia Mare.

Primele puncte din acest campionat au fost realizate de handbaliştii timişoreni, chiar pe terenul campioanei en-titre, după o partidă extrem de dificilă. Meciul a contat pentru etapa a 4-a din Liga Naţională, fiind prima victorie a bănăţenilor şi în acelaşi timp prima înfrângere pe teren propriu a constănţenilor.

Deşi începutul a fost controlat de dobrogeni (7-1 diferenţă maximă), Poli Izometal a dovedit că e echipă şi a recuperat încet dar sigur, până când a reuşit să reechilibreze scorul în debutul părţii secunde. Istoria meciului s-a scris pe parcursul reprizei a doua, când alb-violeţii s-au apărat extraordinar şi au avut eficienţă mare pe contraatac.

Din nou, portarul Damjanovic a fost omul providenţial, dar de data aceasta a fost susţinut mult mai bine de sistemul defensiv de pe semicerc. În ultimul minut de joc, timişorenii aveau 3 goluri avantaj, care în cele din urmă s-a dovedit decisiv în ciuda unei ratări şi a inferiorităţii numerice din ultimele zeci de secunde. „Băieţii s-au luptat din greu, dar sunt foarte bucuros că au reuşit să obţină şi un rezultat bun, după ce puţin le-a lipsit în partidele precedente, de la Dinamo şi de acasă, cu Steaua”. Din păcate, a urmat o nouă deplasare lungă, la Baia Mare, iar oboseala şi-a spus cuvântul. Poli a condus o singură dată, 1-0, dar apoi a cedat iniţiativa şi a pierdut cu 17-21. Marile probleme ale albvioleţilor au fost din nou pe faza ofensivă, acolo unde ratările lor s-au transformat de multe ori în şanse fructificare de Minaur.

Băimărenii au exploatat momentele de superioritate numerică din repriza secundă, distanţându-se la 4 goluri, spre deosebire de timişoreni, care nu au fructificat niciodată minutele de superioritate. Chiar şi în aceste condiţii, Politehnica s-a apropiat la un singur gol (16-15, în min 52), dar nu a rezistat finalului tensionat, în care Minaur şi-a apropiat victoria la 4 goluri. Au contat şi cele două ratări din aruncări de la 7 metri, dar şi alte ocazii irosite în momente favorabile.