Ultimul „sfert” le-a fost fatal

CSM Universitatea Oradea a pierdut sâmbătă al doilea meci al sezonului cu CS Teleorman Alexandria, o echipă nou-promovată şi formată din junioare II, scor 57-60.

Din momentul preluării echipei de baschet de CS Municipal şi întârirea lotului atât cu jucătoare tinere, de perspectivă, cât şi cu baschetbaliste cu nume în Divizia A, pretenţiile au crescut. Dacă sezonul trecut o înfrângere la trei puncte diferenţă ar fi fost aplaudată, partida de sâmbătă desfăşurată la Sala Sporturilor „Antonio Alexe” le-a lăsat un gust amar celor prezenţi.

Antrenoarele Adriana Niculescu şi Suzana Onaca au început partida în următoarea formulă: Tămăşdan, Grigoraş, Moiseev, Nicolaescu şi Ordean, iar după primul sfert se prefigura o victorie muncită, dar clară a orădencelor. Greşelile debutului se puteau explica printr-o dorinţă foarte mare şi normală de a câştiga a fetelor, pentru a confirma încrederea investită în ele de conducerea CS Municipal. Derularea ulterioară a meciului a arătat însă o cădere incredibilă a fetelor noastre în ultimul „sfert”.

Deşi până atunci îşi arătaseră superioritatea şi au condus pe toată durata partidei la o diferenţă de chiar zece puncte, baschetbalistele s-au lăsat copleşite în ultimul sfert de perspectiva victoriei şi au clacat. Au reuşit contra-performanţa de a puncta doar şase puncte în ultimele zece minute, dintre care Ioana Singur a înscris un coş de trei puncte în ultimele zece secunde ale meciului. Sezonul este însă de-abia la început şi fetele mai au ocazii nenumărate de a şterge amintirea urâtă a partidei de sâmbătă.
CASETA TEHNICĂ
CSM U Oradea – CST Alexandria 57-60 (17-12, 13-14, 21-19, 6-15)
CSM Oradea: Gavra, Tămăşdan, Nagy, Grigoraş 7, Moiseev 8, Sabău, Nicolaescu 11 (2×3), Meszaros, A. Pop 8, Maghiar, Ordean 13 (1), Singur 10 (2). Antrenori: Adriana Niculescu şi Suzana Onaca.
CST Teleorman: B. Gheţa, Strămăturaru, Panait 13, C. Gheţa 1, Brâncoveanu 4, Epure 4, Spiridon, M. Mihai 8, Vanta 11, Chivu 19 (1). Antrenori: Mădălin Pipera, Călin Voicu.
Arbitri: Răzvan Puf (Arad), Bogdan Podar (Cluj-Napoca). Comisar FRB: Marius Hurgoi (Cluj-Napoca).