Ultima sansa in Cupa Romaniei pentru BC Timisoara

Leii din Banat sunt la un pas de eliminarea din Cupa României şi de a nu-şi putea apăra trofeul câştigat anul trecut. BC Timişoara joacă miercuri în capitală contra lui Steaua Bucureşti în partida retur a sferturilor de finală, joc ce porneşte de la scorul de 75-82 pentru roş-albaştri.

Trupa pregătită de Dragan Petricevic are şanse reduse la accederea în Final Four-ul Cupei României. Alb-violeţii au de recuperat în faţa Stelei handicapul celor 7 puncte din partida tur, misiune foarte grea. Bănăţenii au cedat ambele partide directe cu steliştii în acest sezon şi au nevoie de o formă excelentă şi de puţină şansă pentru a produce surpriza în returul sferturilor de finală.

„Ne vom lupta să obţinem victoria. Nu vom ceda şi nu înseamnă că minus 7 acasă reprezintă că suntem eliminaţi“, a spus antrenorul Dragan Petricevic. Statistica nu este nici ea de partea leilor, care nu se pot lăuda în acest sezon decât cu două succese externe: 65-81 la Oradea în Cupa României şi 94-51 la Braşov în Divizia A!

Duelul din capitală este programat la ora 18, în sala Mihai Viteazul, şi este transmis în direct pe TVR3. Meciul este arbitrat de trio-ul Ciprian Stoica, Laszlo Bukuresti şi Nicolae Dragoş.