Ucrainenii de la Politeknica Lvov, mai buni decat BC Timisoara

Ocupanta ultimului loc în sezonul precedent al campionatului ucrainean, Politeknica Lvov, a învins marţi seara formaţia BC Timişoara. Cele două formaţii sunt în cantonament în Serbia, la Vârşeţ. Scorul întâlnirii a fost 78 – 60 (24-15, 21-12, 18-21, 15-12) pentru Lvov.

Schimbarea de ultim moment al adversarului din cantonamentul sârbesc nu a fost de bun augur pentru elevii lui Predrag Badnjarevic. Campioana Macedoniei, MZT Skopje, a anunţat că nu se va prezenta marţi la întâlnirea programată cu MCT, iar adversarul la îndemână a fost Politeknika Lvov, ocupanta ultimului loc în sezonul precedent al campionatului din Ucraina.

Formaţia adversară traversează un proces de transformare, la echipă fiind adus cunoscutul tehnician Zeljko Lukajic, cel care a condus Hemofarm Vârşeţ în perioada în care echipa sârbă se afla în topul european.

De la BCT au fost absenţi doi dintre principalii marcatori, Archie şi Sollazzo, accidentaţi, ceea ce s-a simţit în jocul prestat.

Echipa timişoreană a făcut o primă jumătate de meci slabă în faţa prim-divizionarei din Ucraina care s-a întărit masiv în această vară. În partea a doua echipa bănăţeană a forţat, dar avantajul realizat de ucraineni în prima parte le-a asigurat acestora victoria

Principali realizatori pentru BCT: Jovanovic 13 puncte, 10 pase decisive (a jucat 38 de minute), Johnson 11 puncte, 5 recuperări (în 30 de minute), Căpuşan 10 puncte, 6 recuperări, Djerasimovic 10 puncte, 4 recuperări (în 35 de minute), Popescu 7 puncte.

Timişoara continuă pregătirea în Serbia şi va avea programat un nou joc, ultimul al stagiului de la Vârşeţ. Partida va avea loc vineri, 7 septembrie, adversar fiind Metalac Valjevo, o grupare care a transferat trei americani în acest intersezon şi a adus alţi câţiva jucători autohtoni de valoare. Valjevo va evolua în ediţia viitoare a Ligii Adriatice, graţie unui wildcard.