De T. Ex.
© TION: Timisoara Saracens RCM face un prim pas important spre grupele principale ale Challenge Cup
Timişoara Saracens RCM a făcut sâmbătă primul pas, unul important, spre grupele principale ale Challenge Cup. Rugbiştii timişoreni au trecut, pe Stadionul “Dan Păltinişanu”, de italienii de la Rugby Calvisano, în prima manşă a ultimului tur preliminar al competiţiei. Returul de peste două săptămâni se reia de la scorul de 36 – 23, cu care bănăţenii au învins sâmbătă.

Dorinţa rugbiştilor de la Saracens RCM de a juca în grupele principale ale Challenge Cup şi de a aduce la Timişoara echipe de primă mână este mai aproape de realizare după ce formaţia a învins Calvisano cu 36 – 23. Meciul a contat pentru prima rundă a dublei care asigură intrarea în grupele principale ale ediţiei viitoare a Challenge Cup.

Scorul a fost deschis de oaspeţi, prin intermediul românului Vlaicu, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Timişorenii egalează prin acelaşi procedeu, printr-un şut de la 26 de metri. Primul eseu al meciului poartă marca gazdelor, după ce Shennan a culcat balonul în spaţiul de ţintă al oaspeţilor. A fost o acţiune frumoasă, în care timişorenii au întors jocul, Shennan profitând de greşeala italienilor. Calafeteanu ratează transformarea, chiar dacă poziţia era una bună.

Acelaşi Vlaicu mai înscrie o dată pentru italieni, reducând diferenţa la 8 – 6. Eseul doi este tot timişorean, de această dată a reuşit Kinikinilau. Din nou, Calafeteanu ratează şi scorul rămâne 13 – 6. Scorul reprizei e stabilit de acelaşi Calafeteanu, care în prelungiri nu mai ratează o lovitură de pedeapsă.

Repriza a doua începe cum nu se putea mai bine pentru Saracens, după ce Căpăţână înscrie un nou eseu. De această dată Calafeteanu reuşeşte transformarea şi scorul e 23 – 6. Tot Calafeteanu majorează scorul, din lovitură de pedeapsă, pentru 26 – 6. Jocul bun al gazdelor continuă, şi Umaga, proaspăt intrat în joc, culcă din nou balonul în spaţiul de ţintă. Urmează transformarea şi scorul ajunge la 33 – 6.

Italienii nu cedează jocul în ciuda diferenţei mari, iar Giacomo de Santis reuşeşte un eseu, pentru 33 – 11. Calafeteanul realizează ultimele puncte ale meciului pentru timişoreni, după o lovitură de pedeapsă transformată, pentru 36 – 11. Italienii insistă, iar Marco Susio înscrie în minutul 67 din pasa lui Vlaicu. Urmează transformarea italiană şi socrul ajunge la 36-18. Ca răul făcut de deconectarea prea devreme a rugbiştilor timişoreni să fie maxim, acelaşi Marco Susio mai reuşeşte un eseu şi închide meciul la 36 – 23.

Timişoara încheie meciul cu un avantaj bun, chiar dacă putea să o facă la un scor şi mai bun. Urmează returul de la Calvisano, peste două săptămâni, tot sâmbătă, de la ora locală 16.