Timisoara Saracens, infrangere dupa un meci cu greseli, la Steaua Bucuresti

© foto: arhiva
Rugbiștii timișoreni nu au reușit să obţină victoria în deplasarea de la București, cu cei de la Steaua. Victoria a fost una „mică”, 16 – 9, după ce la pauză fusese 13 – 6.

Timișoara Saracens nu a știut să profite de dominarea teritorială avută în meciul cu cei de la Steaua București, a greșit mult și a fost înfrântă. În prima repriză, bucureștenii au avut două lovituri de pedeapsă transformate, prin Melinte, dar și un eseu reușit de Vueti. Mike Samoa a transformat două lovituri de pedeapsă, aducând șase puncte pentru echipa sa. Așadar, la pauză era 13 – 6 pentru Steaua.

Jumătatea secundă nu a mai adus nimic spectaculos, fiecare dintre echipe a marcat prin transformeri, care au adus câte trei puncte pentru echipele lor. Au înscris Melinte și Samoa, ducând scorul final la 16 – 9.