Timisoara Saracens bate CSM Bucuresti dupa un meci antrenant

© foto: Cornel Putan
Timişoara Saracens a reuşit să treacă, în Ronaţ, de liderul la zi al campionatului, CSM Bucureşti, cu 19 – 16. A fost un meci antrenant, cu învingătoarea stabilită la ultimele faze ale întâlnirii.

Suporterii timişoreni şi-au susținut echipa de pe margine, tribunele fiind în acest moment în renovare tocmai prin bunăvoința acestora, ei făcând treaba municipalității.

Timişoara a început bine meciul, înscriind un eseu prin Neculau, transformat de Samoa. Bucureştenii au avut o lovitură de pedeapsă transformată, pentru 7 – 3. Samoa a reușit la rândul său o lovitură de pedeapsă, ducând scorul la 10 – 3 la pauză.

Repriza a doua a început cu un eseu al bucureștenilor, prin Gigauri. Luke Samoa a replicat cu lovituri de pedeapsă transformate pentru 16 – 8.

Oaspeții au egalat, iar timișorenii au insistat pentru victorie. După mai multe eforturi, același Samoa a transformat o lovitură de pedeapsă, la ultima fază a meciului, aducând victoria pentru Saracens, pentru 19 – 16.