Timisoara pierde locul in finala campionatului national de fotbal american dupa un meci extrem de disputat, la Cluj

© Foto: firstdown.ro
Timişoara 89’ers, formaţia de fotbal american a oraşului, a pierdut semifinala campionatului într-o partidă susţinută la Cluj, cu gazdele de la Crusaders. După o partidă extrem de disputată, cu răsturnări de scor, Timşoara a fost învinsă cu 34 – 32, urmând să joace pentru locul trei al campionatului.

Sâmbătă, la Cluj, Timişoara 89’ers a fost învinsă greu, de cei de la Cluj Crusaders, în semifinal campionatului national. Meciul a fost unul disputat, ambele echipe conducând pe rând.

Primi au condus clujenii, cu 9 – 0, ca urmare a unui field goal, pentru ca timişorenii să revină cu două touchdown-uri, preluând conducerea scorului, cu 12 – 9. Al treilea sfert a fost al ardelenilor, care au trecut din nou la conducere, 28 – 12. Soarta jocului urma să fie stabilită în sfertul patru. Cu trei minute înainte de final, timişorenii conduceau cu 32 – 28, dar Clujul a mai reuşit un touchdown pe final de meci, victoria fiind al celor de la Crusaders, cu 34 – 32.

Ei vor disputa, pe 25 iunie, finala RoBowl, la Bucureşti, cu învingătoarea partidei dintre Rebels şi Warriors, ambele din Bucureşti. Timişoara 89’ers va juca finala mică, adversară fiind echipa învinsă din cea de a doua semifinală. Partida va avea loc la Bucureşti, la complexul Ghencea.