Timisoara in optimile Challenge Cup

2Comentarii
Poli Izometal a trecut de elvetienii de la Wacker Thun, decisivi fiind extrema Sadoveac si portarul Damjanovic.

Lipsa de experienta a banatenilor a fost compensata de entuziasmul publicului care a umplut sala “Constantin Jude”.

Inceputul jocului a fost sub semnul prudentei, iar pâna la jumatatea primei reprize scorul a fost strâns legat. Abia în minutul 14 Poli s-a distantat la doua goluri (7-5), gratie si mingilor respinse în momente cheie de veteranul portar Damjanovic. Aproape de pauza avantajul s-a marit la 5 puncte, însa elvetienii au revenit si repriza s-a încheiat 13-11. Diferenta de 5 goluri s-a refacut, rapid, dupa pauza (18-13 în minutul 38), însa Thun a accelerat ritmul si a recuperat din nou, având în trei rânduri posibilitatea egalarii, dar a ratat toate sansele.

Finalul a fost incandescent. Vazându-se condusi din nou în ultimele minute la doua si trei goluri, elvetienii s-au precipitat la finalizare, au gresit pase si Sadoveac (foto, la minge), aflat în forma exceptionala concretizata prin 15 goluri (!), a stabilit în ultimul minut scorul final: 28-24. In urma acestui rezultat, Poli Izometal s-a calificat în optimile Cupei Challenge si dorinta alb-violetilor este sa evite la tragerea la sorti pe UCM Resita.

“Toţi vrem finala!”
Extrema timişorenilor, Marius Sadoveac, nu a stat pe gînduri la final şi a anunţat obiectivul: “Toţi cei care jucăm sperăm să ajungem în finală. Chiar am înscris 15 goluri? Nu ştiam. Înseamnă că am fost astăzi în mînă“, a spus amuzat Sadoveac, care a lăudat publicul: “În viaţa mea nu am mai jucat într-o asemenea atmosferă. Sper să fie aşa şi mai departe“.

Preşedinte fericit
Preşedintele echipei, Viorel Şerban a trăit ultimele minute la intensitate maximă: “Am avut emoţii extraordinare, dar publicul ne-a ajutat enorm. Mi-a fost foarte greu mai ales pe final, dar am reuşit o performanţă deosebită, chiar dacă este vorba de Cupa Challenge. Ne-am propus să cîştigăm cît mai mult de acum încolo. Sîntem în primele 16 din Europa, iar asta este superb“, a spus Şerban.

Poli Izometal 28 (13)
Poli Izometal: Sadoveac 15, Fenici 3, Grasu 3, Fekete 2, Tica 2, Mirkovic 1, Ţone 1, Corlija 1

Wacker Thun 24 (11)
Wacker Thun: Dragicevic 7, S. Baderatscher 6, Furer 4, Reber 4, C. Baderatscher 2, Scheer 1