Timişoara a pierdut la baschet în Liga Europei Centrale

BCM Timişoara s-a recunoscut învinsă în partida desfăşurată marţi seara, în localitatea maghiară Nyireghihaza, cu echipa din localitate, într-un meci contând pentru Liga Europei Centrale la baschet masculin.

Gazdele, ocupanţi ai locului 12 în  prima ligă din ţara vecină, au fost învinşi lejer de timişoreni, în meciul tur, desfăşurat în sala Constantin Jude. Atunci, BCM Timişoara s-a impus cu 96-81. De această dată, succesul a fost de partea ungurilor, Marso Vagyep Nyiregyhaza s-a impus pe teren propriu cu scorul 76-58. partida a fost dominată aproape în totalitate de gazde, acestea deţinând avantajul şi la pauză, ei intrând la vestiare cu un avantaj confortabil, de 42 la 29. Avantajul a fost păstrat încă din primul sfert, ungurii au condus şi atunci cu 31 – 13. Ei au continuat să domine partida, la sfârşitul celui de-al treilea sfert, scorul urcând la 56 – 38. Ultima repriză a aparţinut tot celor de la Marso Vagyep, ei reuşind să păstreze, până la finalul meciului, avantajul dobândit. Diferenţa de pe tabela de marcaj a fost după fluierul final de 15 puncte în favoarea gazdelor.