Timişoara a obţinut în sfârşit o victorie în Europa League!

6Comentarii
Succes în Croaţia, în ultimul meci al grupelor europene. Timişoara a reuşit să obţină victoria europeană mult aşteptată, aceasta după ce a învins pe Dinamo, la Zagreb, în ultimul meci din grupele Europa League.

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a revenit la vechea soluţie tehnică fără trei atacanţi, cu doi închizători şi cu Bucur şi cu Parks în faţă. Jocul nu a fost unul extraordinar, era şi greu de crezut că vom asista la un spectacol pe un teren atât de îngheţat încât crampoanele fotbaliştilor abia reuşeau să-l găurească.

Prima repriză a fost una ştearsă, cu numeroase atacuri sterile ale croaţilor. Cel mai probabil jucătorii din teren aflaseră rezultatul de la Amsterdam, unde Ajax era condusă cu 2 – 0, încă din minutul 22. Scorul a fost deschis de Bucur, târziu, în minutul 67. Peste doar câteva minute, Scutaru a reuşit să se facă de ruşine, în minutul 80, când mingea şutată de croaţi l-a depăşit pe Taborda. Venit ca o rachetă, Scutaru nu a reuşit decât să plaseze, cu un şut superb, în propria poartă o minge care altfel nu prezenta pericol. Din fericire, proaspăt intratul în teren Goga a marcat în minutul 84, aducând o victorie aşteptată un întreg sezon.

Poate cel mai mare câştig pentru Timişoara a fost portarul Taborda, care a apărat exemplar şuturile celor de la Dinamo Zagreb. Din păcate el nu va fi concurenţă pentru Pantilimon, meciul din capitala Croaţiei fiind ultimul pentru portughezul care va părăsi România. În ceea ce-l priveşte pe Scutaru, probabil şi el va lua drumul altei echipe, gafa din minutul 80 va cântări mult asupra sorţii pe care i-o va hotărî Sabău.

FC Timişoara: Taborda – Mera, Nibombe, Scutaru – Curtean (Goga – min. 75), Bourceanu, Maxim, Alexa, Stancu – Bucur (Matei – min 88), Parks (Ionescu – min. 92
Rezerve: Dubou, Arman Karamian, Goga, Ganea, Ionescu, Matei, Magera

Dinamo Zagreb: Butina – Ibanez (Tomecak – min- 72), Kovaci, Lovren, Etto – Mandzukici, Vrdoljiak, Sammir, Badeli, Morales (Kramaric – min. 83) – Slepicka (Sivonic – min. 73)
Rezerve: Picak, Tomecak, Calello, Kramaric, Chago, Barbaric, Sivonjic

Cartonaşe galbene: Mera – minutul 60, Taborda – minutul 93.