Supercupa Romaniei la futsal ramane la Timisoara

© foto: Informatica Timisoara
Informatica Timișoara începe noul sezon cu un rezultat foarte bun, păstrând Supercupa României la futsal. Două din noile achiziții au contat în stabilirea învingătorului.

Înaintea debutului în cupele europene, Informatica pornește la drum în noul sezon cu un nou trofeu. Echipa a păstrat Supercupa României, trecând la Sighișoara de „prietenii” de la United Galați, cu 4 – 3. Două dintre reușitele bănățenilor au aparținut fotbaliștilor sosiți în intersezon la Timișoara, ucraineanul Denys Ovsiannikov și Mimi Stoica, de la Deva.

Primul gol a venit în minutul 15, prin Araujo, din pasa lui Savoi, care până la urmă a decis să rămână la Timișoara. Mimi Stoica le lasă gălățenilor doar un minut să-și revină și înscrie al doilea gol pentru echipa sa. Până la pauză înscrie și United, un gol contestabil, la un șut al lui Lașcu, care l-a lovit în drumul spre gol pe Nuno Coco în mână.

La reluare, Mimi Stoica înscrie din nou, pentru 3 – 1. Nuno Coco și același Lașcu înscriu fiecare câte un gol și scorul ajunge la 3 – 3. Timișoara învinge până la urmă cu 4 – 3, după ce debutantul Ovsiannikov marchează pe final.