Succes fãrã emoţii

TIMIŞOARA -  Au mãturat pe jos cu vâlcenii. Baschetbaliştii de la Municipal Elba au reuşit cel mai bun meci din actualul sezon şi au zdrobit pur şi simplu BC Râmnicu Vâlcea.

Scorul final, 97-58 ne scuteşte de orice comentarii. Pe finalul jocului, antrenorul Dragan Petricevici şi-a permis sã ruleze tot lotul, în afarã de Petru Czmor. Jucãtorii au dedicat victoria colegului lor Dan Pãltinişanu, care a împlinit, vineri, 28 de ani. Temerile dinainte de meci ale tehnicianului Dragan Petricevici nu au avut acoperire în teren. În ciuda faptului cã s-au întãrit în varã cu opt jucãtori, vâlcenii nu au pus nicio clipã probleme gazdelor.

Elba a condus partida de la un cap la altul, iar diferenţa s-a mãrit de la un minut la altul. La pauza mare, taleba arãta 39-24, iar diferenþa a crescut la 32 de puncte la sfârºitul actului trei. Cu cinci minute înainte de final, Municipal Elba conducea cu 40 de puncte, însã diferenţa maximã s-a consemnat în minutul 38, când Elba avea un avans de 43 de puncte. „Am ţinut sã joace şi Nisavici, care în meciul cu Piteşti nu a avut o evoluţie prea bunã.

Celorlalţi jucãtori de pe bancã le-am dat şansa sã evolueze datoritã diferenþei mari de pe tabelã. Ne gândim şi la meciul cu Rapid, care ne poate aduce pe o poziţie bunã în clasament. Victoria cu Vâlcea i-o dedicãm lui Pãltinişanu, care şi-a aniversat ziua de naştere”, a spus antrenorul echipei timişorene, Dragan Petricevici. Cel mai bun marcator pentru echipa banãţeanã a fost din nou Markovici, cu 30 de puncte.