Stoenescu revine in teren la meciul cu Alexandria

BCM Bega Danzio Timişoara s-a bucurat doar pe jumătate pentru victoria cu Rapid Bucureşti de vineri, scor 75-68, pentru simplul motiv că în confruntarea respectivă s-a accidentat Anca Stoenescu. Coşgetera bănăţencelor a scăpat ieftin doar cu cinci zile de repaus.

Fetele lui Dan Ionescu au fost aproape să plătească scump succesul ce le-a propulsat pe locul 4 în play-off, şi anume să o piardă pe principala marcatoare a echipei, Anca Stoenescu. Baschetbalista în vârstă de 31 de ani a ieşit pe braţe din teren în sfertul al treilea urlând de durere.

„Verdictul medicilor a fost o entorsă ce necesită doar 5 zile pauză. A scăpat ieftin pentru că putea fi ruptură şi asta ar fi însemnat sezon încheiat. Din păcate noi jucăm prea domneşte şi acasă şi vin alţii să ne accidenteze. Nu are rost s-o forţăm pe Ancuţa în meciul de la Satu Mare. Ea va intra la următorul meci de acasă, cel cu Alexandria“, a precizat Marinko Lazarov, directorul sportiv al bănăţencelor.

Următorul joc de campionat este pentru Bega Danzio cel din 8 februarie de pe terenul lui Municipal Satu Mare, urmat la 4 zile distanţă de cel de acasă împotriva lui BC Alexandria. Satu Mare este liderul la zi din play-off cu 4 victorii din 4 meciuri, în timp ce Alexandria este penultima clasată cu un singur succes.