31. octombrie 2005 15:22; Reactualizat la: 31.10.2005 15:22


Zilele culturii sârbeşti

Manifestarea „Zilele culturii sârbeşti la Timişoara” se va deschide mâine cu Târgul Etno, unde vor fi expuse produse meşteşugăreşti din Serbia, diferite obiecte de îmbăcăminte, suveniruri dar şi alte obiecte tradiţionale.

Manifestarea cuprinde zece spectacole cu caracter deosebit: în 5 noiembrie la sala „Ion Vidu” se va organiza concertul comun al Filarmonicii tinerilor din Belgrad şi Timişoara, în 11 noiembrie la Teatru de păpuşi va fi organizat spectacolul pentru copii „Degeţica” prezentat de Teatrul de tineret din Novi Sad; între 11 şi 13 noiembrie la Universitatea de Vest va avea loc Conferinţa internaţională a slaviştilor sub denumirea „Mozaicul cultural româno-sârb universal Balcanic”, 14-29 noiembrie la Muzeul Banatului va fi prezentată expoziţia Muzeului din Belgrad „Afişele politice la Belgrad 1941 – 2000”.

În data de 14 noiembrie la Muzeul Banatului se va deschide expoziţia „Afişele politice la Belgrad 1941 – 2000”, în 16 noiembrie la Opera Română se va organiza un concert de muzică etno sârbească a cunoscutei interprete Biljana Krstic şi Bistrik. Seria de manifestări va continua până la sfârşitul acestei luni.



Recomanda articolul


Ultimele stiri din categoria TION Ştirile judeţului Timiş
A ajuns la inchisoare dupa ce a jefuit o locuinta
Un bărbat de 44 de ani din Timiș a fost arestat sâmbătă, acesta fiind condamnat la nouă ani de închisoare după [...] mai multe »
Patru timiseni cercetati pentru braconaj
Patru membri ai Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Timiș au fost prinși la vânătoare de [...] mai multe »
Prins in flagrant dupa ce a spart un magazin din Timisoara
Un tânăr de 21 de ani din Giarmata Vii, județul Timis, a fost prins în flagrant, în noaptea de vineri spre [...] mai multe »
Trei puncte de colectare a ajutoarelor umanitare pentru sinistrati, deschise in Timis
Timișenii care vor să își ajute semenii afectați de căderile masive de zăpadă din ultima săptămână au, [...] mai multe »
Sute de caini in expozitie la Timisoara
Timișoara a fost sâmbătă locul de întâlnire al celor mai buni crescători și proprietari de câini din România. [...] mai multe »
Timisorenii au spus un NU hotarat tratatului ACTA
Timişorenii s-au alăturat, sâmbătă, protestului iniţiat pe plan mondial împotriva celebrului tratat ACTA. Din [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou