18. aprilie 2007 09:21; Reactualizat la: 18.04.2007 09:21


Sperie şoferii cu mesaje terifiante!

Florin Bolbos Florin Bolbos
TIMIŞOARA – Timişoara este pe locurile fruntaşe din ţară atât ca număr de maşini pe cap de locuitor, cât şi la accidente.

Situaţia alarmantă i-a reunit la sfat, ieri, pe reprezentanţii primăriei, transportatorilor şi ai poliţiei. „Pe această arteră şi-au pierdut viaţa trei oameni. Mor oameni pe străzile din Timişoara, din cauza unor şoferi grăbiţi sau… ne mai cad şi stâlpii în cap, după ce sunt dărâmaţi de… inconştienţi la volan.

Pe de altă parte, situaţia pe primele luni ale acestui an arată sumbru şi la capitolul pietoni. Disciplina acestora lasă de dorit, de parcă doar şoferii ar avea obligaţii şi responsabilităţi… Aşa se face că, anul acesta, numai în Timişoara au avut loc 52 de accidente, soldate cu 4 morţi şi 51 de răniţi grav.

Şeful Serviciului Poliţiei Rutiere, Florin Bolbos, s-a apărat arătând că la un oraş de complexitatea Timişoarei nu are decât 56 de agenţi… care mai sunt şi distribuiţi pe trei schimburi. “Se simte lipsa unei centuri, a oraşului. Traficul nu este fluent. Lipsa flueţei înseamnă nesiguranţă”, a arătat Bolbos.

I-a sărit în ajutor directorul adjunct al Poliţiei Comunitare Timişoara, Dorel Cojan, care a propus ca structura pe care o conduce să se ocupe şi de şoferii care se ţin de curse ilegale, în toiul nopţii, ţinând cont de numărul mare de sesizări venite din partea timişorenilor care se plâng că s-au săturat de zgomotul infernal al cauciucurilor încinse pe asfalt.

Aşa se face că, începând de ieri, Poliţia Rutieră, Primăria Timişoara şi Poliţia Comunitară au început o „campanie antiaccidente”. Oamenii legii au căzut de comun acord ca pe arterele cu zone ridicat de risc să fie amplasate mesaje cutremurătoare, de genul: “Aici şi-au pierdut viaţa 3 oameni, din cauza vitezei şi neatenţiei”. Pe lângă mesaje… şoferii indisciplinaţi, dar şi pietonii, vor fi monitorizaţi şi sancţionaţi mult mai aspru.



Recomanda articolul

Parerea ta
Care este parerea ta?
Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria TION Ştirile judeţului Timiş
Sute de caini in expozitie la Timisoara
Timișoara a fost sâmbătă locul de întâlnire al celor mai buni crescători și proprietari de câini din România. [...] mai multe »
Timisorenii au spus un NU hotarat tratatului ACTA
Timişorenii s-au alăturat, sâmbătă, protestului iniţiat pe plan mondial împotriva celebrului tratat ACTA. Din [...] mai multe »
Un tramvai a luat foc la Timisoara
La Timişoara iau foc tramvaiele în mers... Două autospeciale de pompieri au intervenit, sâmbătă după-amiaza, [...] mai multe »
Peste 30 de migranti au fost prinsi in Timis
În ciuda temperaturilor scăzute, în ultimele 24 de ore polițiștii de frontieră timișeni au prins 34 de persoane [...] mai multe »
Soferi, atentie la radarele din week-end!
Aparatele radar vă urmăresc conduita la volan şi în acest sfârşit de săptămână pe drumurile din Timişoara şi [...] mai multe »
Evidenta dubla pentru medicii de familie din Timis
Calculatoarele nu înlocuiesc hârtia! Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Timiş precizează că cei 500 [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou