2. septembrie 2010 11:26; Reactualizat la: 2.09.2010 11:26


Multiculturalitate, muzica buna si atmosfera degajata la Plai 2010

Multiculturalitate, muzica buna si atmosfera degajata la Plai 2010
Ne mai desparte doar o săptămână de-a cincea ediţie a Festivalului Plai, un festival care a căpătat o poziţie importantă pe harta culturală a oraşului Timişoara. Evenimentul, născut din simpla dorinţă a unor tineri din oraş care au visat un astfel de festival şi l-au făcut să se întâmple 100% prin voluntariat, îi aduce anul acesta la Muzeul Satului Bănăţean pe Misia, Trilok Gurtu, DJ Vasile, Cristoph Pepe Auer şi Ara Dinkjian.(9 comentarii)

Cultură fără bariere, sunet fără compromis, mişcare fără constrângeri, libertate de exprimare, exaltare fără zgomot, încântare maximă. Plai-ul este expresia obsesiei pentru artă fără frontiere. Şi, peste numai o săptămână, timişorenii se vor putea bucura de încă o ediţie, a cincea, una aniversară. „Anul acesta avem foarte mulţi parteneri culturali. Suntem recunoscători că ne putem bucura de festival şi acum, deoarece e un an greu din punct de vedere financiar. Suntem foarte entuziasmaţi, iar săptămâna viitoare, în perioada 10-12 septembrie, vă aşteptăm cu drag la Plai 2010”, spune Flavia Voicu, unul dintre organizatorii festivalului de la Timişoara.

Pentru a promova festivalul, miercuri, 8 septembrie, de la ora 21, în Piaţa Unirii va avea loc un spectacol de foc, susţinut de trupa Shadows. Şi pentru că cea mai eco-friendly metodă de a ajunge la Muzeul Satului este bicicleta, organizatorii vor porni înspre Plai vineri, 10 septembrie, pe două roţi. Întâlnirea are loc de la ora 17, la Casa Verde pentru Biciclete (Platforma Timco, strada Circumvalaţiunii). De asemenea, toţi cei care vor alege să se deplaseze pe biciclete vor beneficia de un preţ redus al abonamentului: 60 lei.

Concerte, ateliere şi evenimente culturale

Organizatorii festivalului au alcătuit anul acesta un program plin de ativităţi care de care mai interesante. Pe parcursul celor trei zile de Plai, doritorii vor putea participa la ateliere de pictură, comunicare non-verbală, Ikebana, face-painting, evenimente sportive, proiecţii de film, concursuri de mimă, dar şi ateliere despre voluntariat, team-building sau drepturile copiilor. În ceea ce priveşte concertele, serile de vineri şi sâmbătă vor fi deshise de DJ Vasile, deja veteran în domeniul muzicii eletronice în România. În prima seară a festivalului vor mai urca pe scenă Christoph Pepe Auer şi Trilok Gurtu, iar sâmbătă vor susţine recitaluri Ara Dinkjian şi Misia, care vine la Plai însoţită de căţeluşa sa, Miss Bonsai. Biletele vor costa 40 lei pentru ziua de vineri, 10 septembrie şi 45 lei pentru ziua de sâmbătă, 11 septembrie. Preţul unui abonament va fi de 75 de lei. Duminică, intrarea va fi liberă pentru cei care au achiziţionat un bilet pentru oricare dintre zilele precedente ale festivalului.

În cazul în care nu aveţi transportul asigurat până la Plai, programul special RATT vă poate fi util. Autobuzele pornesc de la Punctele Cardinale şi opresc în toate staţiile RATT de pe traseu, până la Muzeul Satului Bănăţean, după cum urmează: vineri între orele 17-24, sâmbătă între orele 11-24 şi duminică între orele 11-21. Frecvenţa autobuzelor este de unul la fiecare 30 minute.

„Anul acesta avem 43 de parteneri culturali, dintre care 36 vor susţine activităţi în cadrul festivalului. De asemenea, fiecare dintre artiştii invitaţi a acceptat să susţină câte un workshop, pentru a fi mai aproape de public. În ceea ce priveşte amenajarea spaţiului, avem 20 de studenţi la Arhitectură în practică, care ne ajută”, mai spune Flavia Voicu.

Aşadar, Festivalul Plai este un eveniment ce doreşte celebrarea interculturalităţii. Atât din zona de vest a României, cât şi din întreaga lume. Depăşind spaţiul muzical, toate activităţile gândite pentru această manifestare oferă ocazia participanţilor să experimenteze şi să trăiască pentru trei zile în mijlocul unor artişti din toate colţurile lumii. Ne vedem la Plai!



Recomanda articolul

Parerea ta Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria TION Ştirile judeţului Timiş
Party cu dubstep din Marea Britanie
Sâmbătă noaptea, amatorii de dubstep din Timişoara au avut parte de un invitat de calibru din Marea Britanie, Benny [...] mai multe »
Circa cinci tone de ajutoare umanitare donate de timisoreni au plecat spre Moldova
Timișorenii s-au mobilizat exemplar pentru ajutorarea semenilor afectaţi de ninsorile din ultima perioadă. [...] mai multe »
A ajuns la inchisoare dupa ce a jefuit o locuinta
Un bărbat de 44 de ani din Timiș a fost arestat sâmbătă, acesta fiind condamnat la nouă ani de închisoare după [...] mai multe »
Patru timiseni cercetati pentru braconaj
Patru membri ai Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Timiș au fost prinși la vânătoare de [...] mai multe »
Prins in flagrant dupa ce a spart un magazin din Timisoara
Un tânăr de 21 de ani din Giarmata Vii, județul Timis, a fost prins în flagrant, în noaptea de vineri spre [...] mai multe »
Trei puncte de colectare a ajutoarelor umanitare pentru sinistrati, deschise in Timis
Timișenii care vor să își ajute semenii afectați de căderile masive de zăpadă din ultima săptămână au, [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou