11. februarie 2010 18:39; Reactualizat la: 11.02.2010 18:39


Cristian Tzecu expune fotografii cu Munţii Himalaya la Timişoara

Cristian Tzecu expune fotografii cu Munţii Himalaya la Timişoara
Expoziţie inedită la Centrul Cultural Francez din Timişoara. Zeci de timişoreni au participat joi seara la vernisajul expoziţiei „Noi, Himalaya”, a alpinistului-fotograf Cristian Tzecu, care conţine imagini din două dintre expediţiile pe care acesta l-ea întreprins în anul 2008.

 (6 comentarii)

Timişorenii l-azu ascultat pe Tzecu povestind despre cele două expoziţii, au admirat fotografiile realizate de acesta şi au putut urmări, în premieră, filmul „50 Rupees”, care ilustrează povestea expediţiilor. La vernisajul de joi seara, alpinistul-fotograf a fost însoţit de Minerva Vincze şi Cătălin Neacşu, cu care a şi plecat în ineditele expediţii pe biciclete până pe acoperişul lumii. „Am pedalat prin Delhi, McLeod Ganj, Srinagar – La, în inima Kashmirului. Dar mai ales în Ladakh, supranumit Micul Tibet. Aici am urcat pe biciclete în Khardung-la, 5374 metri, considerată de indieni ca cea mai înaltă trecătoare auto din lume, dar am văzut şi peisaje fantastice, oameni deosebiţi”, povesteşte  Tzecu. Expoziţia poate fi vizitată la Centrul Cultural Francez din Timişoara până pe 4 martie.


Recomanda articolul

Parerea ta Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria TION Ştirile judeţului Timiş
Comisarul Moldovan, propunerea PSD pentru sefia Politiei Timis
PSD a decis schimbarea din funcție a actualului șef al Poliției Timiș, comisarul șef Gheorghe Popescu. În locul [...] mai multe »
Trei masini implicate intr-un accident in apropiere de Piata Marasti
O femeie a ajuns la spital, sâmbătă după-amiaza, în urma unui accident rutier petrecut pe Calea Alexandru Ioan Cuza [...] mai multe »
Tot mai multi parinti din Timis sunt interesati sa fie observatori la examenul de bacalaureat
Examenul de bacalaureat se apropie, iar în această perioadă se fac pregătirile pentru ca elevii să îl poată [...] mai multe »
Vedeti unde sunt amplasate aparatele radar in 26 mai
Aparatele radar vă urmăresc conduita la volan sâmbătă, 26 mai, pe drumurile din Timişoara şi judeţ. Vezi aici [...] mai multe »
Universitatea de Vest Timisoara, initiatoarea unei retele de cercetare in domeniul mediului
Facultatea de Chimie, Biologie şi Geografie din cadrul Universităţii de Vest Timişoara, împreună cu Institutul de [...] mai multe »
Final de proiect in domeniul bioagriculturii
Mai multe organizaţii profesionale şi câteva primării din regiunea de graniţă dintre România şi Ungaria şi-au [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou