Purtătorul de cuvânt al PDL Timiş, Oana Gaita, a declarat că Petre Petrişor a luat singur această hotărâre. "Decizia de a renunţa la acest caz a fost a domnului Petre Petrişor. Este hotărârea sa şi nu are nicio legătură cu partidul. Această chestiune nu a fost analizată de Biroul Politic Judeţean de astăzi ", a spus Oana Gaita. Contactat telefonic, avocatul Petre Petrişor, fostul şef al Tribunalului Timiş, a arătat că preferă să nu mai fie delegat în acest caz, din cauza speculaţiilor din presă, care-i pot strica imaginea, pentru că va candida la Parlament. "Nu a fost nicio discuţie la partid. Eu am stat de vorbă cu tatăl lui Adrian Cocoană şi am căzut de comun acord să nu mă mai prezint în acest dosar. Activitatea mea politică şi cea profesională nu au nicio legătură una cu alta.", spune Petre Petrişor.

***

Adrian Cocoană a fost arestat preventiv, pentru 29 de zile, sub acuzaţia de omor din culpă şi fugă de la locul accidentului, după ce, în 19 august, a scăpat autoturismul Ferrari de sub control şi a accidentat mortal un tânăr aflat pe trotuar, în zona centrală a Timişoarei. Maşina s-a izbit de stâlpii din beton ai viaductului, însă înainte a lovit şi doi pietoni. Şoferul a fugit de la locul accidentului şi s-a predat Poliţiei după 24 de ore. Lucian Reja, tânărul de pe trotuar lovit de maşină, a murit la scurt timp, la spital, în timp ce prietena acestuia, lovită şi ea de acelaşi autoturism, a suferit câteva leziuni. Adrian Cocoană a făcut recurs la măsura arestării preventive, însă acţiunea a fost respinsă, miercuri, de Tribunalul Timiş, el urmând să fie cercetat în continuare în stare de arest.

Cocoană rămâne în arest! |  |

Mama lui Lucian crede doar în justiţia divină  Imagini 

Cocoană şi avocaţii îl fac vinovat pe taximetrist

Cocoană este faţă în faţă cu Judecătorii

Astăzi aflăm dacă Cocoană e mai presus de Lege

Şoferul din Ferrari ar putea fi pus în libertate!

Protest pentru o ancheta corectă   | Video 

In memoriam Lucian Reja...  |

O lumânare pentru Lucian Reja  

Mandat de arestare pe 29 de zile pe numele şoferului vinovat  |  

Cel mai căutat medic este aşteptat la Parchet!  |

Şoferul fugar s-a prezentat la Poliţie

Prietena fugarului s-a prezentat la poliţie | Imagini Ferrari Rutieră  | Imagini pasageră  | Video declaraţie   | Declaraţie poliţie   


Tatăl şoferului promite ca acesta se va preda 

Poliţia cercetează, nu comentează

Şoferul unui Ferrari a omorât un tânăr nevinovat