4. ianuarie 2009 16:05; Reactualizat la: 4.01.2009 16:05


Avem şi oficial constructorul pentru autostrada Arad – Timişoara

Avem şi oficial constructorul pentru autostrada Arad – Timişoara
Constructorul spaniol FCC Construction a anunţat că a fost desemnat de către Ministerul Transporturilor câştigătorul contractului pentru construcţia autostrăzii Timişoara – Arad.

 (43 comentarii)

Proiectul, parte a coridorului paneuropean IV, este în valoare de 161 de milioane de euro. Tronsonul dintre cele două oraşe va necesita realizarea unui număr total de 31 de poduri şi zone de servicii. Reprezentanţii companiei spaniole susţin că vor realiza cei 32,3 kilometri ai autostrăzii, într-un termen de 24 de luni. Pentru acest proiect s-au precalificat, într-o primă fază, şapte companii şi consorţii de companii cu activitate în domeniul construcţiilor: Strabag (Austria), Mota Engil (Portugalia), un joint-venture între Condote şi CMC di Ravenna (Italia), un joint venture între Aktor şi Pantechniki (Grecia), Colas (Franţa), un joint venture între FCC şi Astaldi (Spania/Italia), respectiv un joint venture între societăţile Impreglio şi Itinera (Italia). Proiectul autostrăzii ce va lega Timişoara de Arad nu este singurul în care consorţiul format din societatea spaniolă FCC Construction şi compania italiană Astaldi este implicat în prezent în România. Cele două se ocupă şi de realizarea construcţiei podului Basarab din Bucureşti, proiect în valoare totală de 225 de milioane de euro. Proiectul urmează să fie finalizat în primul semestru al anului viitor, aceasta dacă se va respecta planul iniţial al construcţiei. De asemenea, compania spaniolă mai este implicată şi în proiectul de modernizare a centurii de nord a Capitalei, într-un consorţiu cu societatea austriaca Alpine Mayreder, compania greceasca Aktor şi societatea românească Romstrade. Valoarea contractului este de circa 50 de milioane de euro. Spaniolii mai participă în România la modernizarea şi reabilitarea a două tronsoane din DN17, cele dintre Cluj şi Livada respectiv Livada-Dej, acestea având valoarea totală de 43 milioane euro.


Recomanda articolul

Parerea ta Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria TION Ştirile judeţului Timiş
Vedeti unde sunt amplasate aparatele radar in 26 mai
Aparatele radar vă urmăresc conduita la volan sâmbătă, 26 mai, pe drumurile din Timişoara şi judeţ. Vezi aici [...] mai multe »
Universitatea de Vest Timisoara, initiatoarea unei retele de cercetare in domeniul mediului
Facultatea de Chimie, Biologie şi Geografie din cadrul Universităţii de Vest Timişoara, împreună cu Institutul de [...] mai multe »
Final de proiect in domeniul bioagriculturii
Mai multe organizaţii profesionale şi câteva primării din regiunea de graniţă dintre România şi Ungaria şi-au [...] mai multe »
Timisoara, prezentata la Barcelona
Întâlnire cu oamenii de afaceri spanioli pentru promovarea Timișoarei. Camera de Comerț din Barcelona va găzdui la [...] mai multe »
Blaga despre Noditi: Sper ca Bebe sa intre puternic in campanie
Preşedintele Senatului, Vasile Blaga, îşi continuă turneul electoral prin ţară. Blaga a sosit vineri din nou la [...] mai multe »
Politistii au sustinut primele probe la Raliul Criminalistilor
Vieri dimineața s-a dat startul celei de a XV-a ediții a Raliului Criminaliștilor, la care participă toți [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou