Potrivit primelor date ale anchetei drama a fost provocată de un dispozitiv exploziv plasat în interiorul troleibuzului.

Unul dintre pasageri a murit în timp ce era transportat la spital. Printre răniţi, dintre care 5 au fost internaţi în stare gravă la o secţie de terapie intensivă, se află trei copii şi o femeie însărcinată. Agenţia Ria Novosti susţine că bilanţul ar fi mai grav, menţionând morţi şi răniţi, dar fără a oferi mai multe precizări.

La 6 iulie a avut loc la Tiraspol un eveniment similar. Opt persoane au fost ucise şi peste 20 rănite într-o explozie produsă la bordul unui maxi-taxi. Potrivit autorităţilor transnistrene, care au acuzat Chişinăul de implicare, explozia a fost provocată de o bombă. Oficialii de la Tiraspol au declarat că au început o anchetă.




Ai fotografiat ceva interesant ce crezi că poate deveni o ştire? Trimite-ne pozele, însoţite de o scurtă descriere, la adresa redactie@tion.ro . Dacă ai şi filmat, poţi urca imaginile tale pe video.tion.ro

© 2005-2010 - Inform Media