Start ratat in Superliga pentru rugbistii timisoreni

Reactualizat la:
RCM Universitatea Timişoara a început cu stângul Superliga Naţională de rugbi. Galben-albaştrii au pierdut cu 14-13 primul meci din noul sezon, partida disputată duminică dimineaţa, în compania echipei Farul Constanţa, pe arena Electromotor din Ronaţ. Timişorenii care au urmărit meciul au avut parte de un spectacol cu parapantişti.

Un lot plin de individualităţi, însă care nu formează încă o adevărată echipă! Asta este concluzia trasă după primul joc al RCM Universitatea Timişoara în noua eră.

Elevii lui Alexandru Domocoş au suferit la capitolul omogenitate şi acest lucru s-a văzut şi în joc, şi pe tabelă.

A fost o sărbătoare stricată de Farul, insensibilă la eforturile gazdelor, care au adus inclusiv câţiva parapantişti pentru a completa momentele moarte de dinaintea partidei şi din timpul pauzei cu un spectacol aviatic.

În faţa a câteva sute de susţinători, galben-albaştrii au început perfect meciul în compania unei contracandidate la podium şi în minutul 10 aveau deja pe tabelă un avantaj de 10-0 după eseul lui Fercu, respectiv transformarea şi lovitura de pedeapsă a lui Calafeteanu.

Au urmat însă minute mult mai bune ale oaspeţilor, care au pus stăpânire pe joc şi au redus din handicap prin lovitura de pedeapsă a lui Bezuşcu. Prima repriză s-a încheiat 10-3 şi gazdele erau în grafic.

La reluare, Farul a crescut şi mai mult presiunea şi, ajutaţi şi de o eroare a lui Lemnaru, adversarii au culcat balonul în terenul de ţintă prin Vanwik în minutul 46. Greşelile din tabăra gazdelor au continuat şi Nicolae a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 59, 10-11.

Bara lui Calafeteanu

Calafeteanu a răspuns cu alte 3 puncte, imitat imediat de Nicolae, 13-14 în minutul 66. Până la fluierul final RCM a presat în căutarea eseului izbăvitor, dar s-a poticnit în 22-ul advers. Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, Calafeteanu putea să devină eroul bănăţenilor, dar balonul trimis de el din lovitură de pedeapsă a lovit bara H-ului.

Alexandru Domocoş, antrenor RCM Universitatea Timişoara: „Am pierdut din păcate meciul nostru de debut. Eu zic că s-a pierdut la duelurile 1-1, acolo unde Farul le-a câştigat pe majoritatea. Trebuie să învăţăm tot ce se poate din acest eşec”.

Daniel Carpo, căpitan Farul Constanţa: „O victorie foarte grea pentru noi. Venisem la Timişoara să câştigăm şi am profitat de lipsa de omogenitate a Timişoarei”.

Pentru RCM urmează etapa viitoare un alt derbi pe terenul vicecampioanei Steaua Bucureşti.

Rezultatele etapei: U Cluj – Ştiinţa Baia Mare 10-41, CSU Arad – Dinamo Bucureşti 0-28, CSM Bucureşti – Steaua Bucureşti 12-28.