9. noiembrie 2005 13:22; Reactualizat la: 10.02.2011 00:51


Legea privind bunurile regelui, respinsă

Legea privind bunurile regelui, respinsă
Despăgubirile acordate prin lege fostului rege Mihai stau sub semnul întrebării, după ce Curtea Constituţională a declarat legea neconstituţională.

Este vorba de Legea pentru reglementarea situaţiei juridice a unor bunuri care au aparţinut regelui, prin care fostul suveran ar fi trebuit să primească din partea statului suma de 30 de milioane de euro.

Potrivit Curţii Constituţionale, care a examinat o contestaţie înaintată de PRM şi de mai mulţi parlamentari PSD, legea încalcă prevederi referitoare la principiul separaţiei şi echilibrului puterilor în stat, la egalitatea cetăţenilor în faţa legii şi accesul liber la justiţie.

Decizia va fi comunicată preşedintelui României, preşedintelui Camerei Deputaţilor şi celui al Senatului, precum şi premierului şi va fi publicată în Monitorul Oficial. Legea va fi supusă din nou dezbaterii parlamentare. Senatul şi Camera Deputaţilor au la dispoziţie 45 de zile timp în care pot opera eventuale modificări ale legii, dacă apreciază a fi necesare.

Fostul suveran urma să primească, în urma adopării de către Parlament a acestei legi, 30 de milioane de euro în schimbul castelelor Peleş, Pelişor şi Foişor, precum şi pentru colecţiile, obiectele şi celelalte bunuri mobile aflate în inventarul acestora. Cei 30 de milioane de euro urmau să fie plătiţi eşalonat, în tranşe egale, pe o perioadă de doi ani, iar plata primei tranşe să fie făcută în termen de 30 de zile lucrătoare de la data intrării în vigoare a legii.

Potrivit legii, lui Mihai I trebuia să-i fie restituită în natură Vila Cavalerilor din oraşul Sinaia şi putea să folosească gratuit, pe durata vieţii, Palatul Elisabeta. De dreptul de folosinţă asupra acestui imobil urmau să beneficieze, pe durata vieţii, şi Principesa Margareta şi Principele Radu.

De asemenea, fostul rege putea folosi castelele Peleş, Pelişor şi Foişor pentru organizarea unor evenimente dacă în organizarea şi desfăşurarea acestora este implicat şi statul român. Până în acest moment, casa regală nu a comentat în nici un fel decizia Curţii Constituţionale.



Recomanda articolul


Ultimele stiri din categoria România
Provocau tamponari si apoi santajau soferul care i-a lovit ca-l lasa fara permis!
Politia Rutiera informeaza: au aparut noi tamponari provocate cu intentie, in scop de santaj. S-a organizat un flagrant [...] mai multe »
Gest extrem! O gravida s-a aruncat de la etaj
Caz socant la Buzau: o tanara de 19 de ani, insarcinata in luna a saptea, s-a aruncat de la etajul al doilea sub [...] mai multe »
Ninsorile si gerul au facut 28 de victime
Morti in masini, morti dupa un drum prin zapada, morti in locuinte neincalzite! Bilant tragic al ultimelor zile de [...] mai multe »
De ce a fost respinsa comasarea alegerilor?
Curtea Constitutionala si-a motivat decizia de a respinge comasarea alegerilor locale si parlamentare: se va intra in [...] mai multe »
Cum sa-l determini pe copil sa fie cooperant?
Toti parintii isi doresc un copil cuminte si ascultator, insa unii micuti au o fire mai rebela. Ce ai de facut [...] mai multe »
Prajitura After Eight
Prajitura After Eight este o reteta delicioasa de desert pentru care aveti nevoie de ciocolata. mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou