27. noiembrie 2008 08:05; Reactualizat la: 27.11.2008 08:05


Cea mai scumpă autostradă din Europa, în România

autostrada autostrada
Tronsonul Comarnic-Braşov va fi cea mai costisitoare autostradă din Europa. La un preţ anunţat de 3,3 miliarde de euro pentru 58 kilometri de drum, rezultă o medie de 57 milioane de euro pe kilometru. (13 comentarii)

Aceasta ar fi cea mai scumpă execuţie a unei autostrăzi din toată istoria Europei. Recordul actual este deţinut de un tronson din Anglia , cu 51 milioane de Euro.

Oricum patronii români de firme de construcţii se plâng că licitaţiile de acordare a execuţiei au fost “cu cântec”.

Condiţiile impuse au eliminate din start societăţile româneşti, caietul de sarcini fiind făcut cu dedicaţie pentru societăţi externe.

Drumarii susţin pe de o parte că este normal ca tronsonul de munte al Autostrăzii Bucureşti-Braşovcoste mult din pricina condiţiilor din teren. Relieful impune construirea de numeroase tuneluri şi viaducte- estimate la un cost de 18-23 milioane per kilometru. Chiar şi în aceste condiţii însă un kilometru va costa mai mult decât dublu.

Ministerul Transporturilor a preselectat patru consorţii pentru construcţia tronsonului de autostradă Comarnic-Braşov. Primul consorţiu este format din companiile Astrada Concessions, Strabag, Egis şi EuroviaHousing&Contructions. A doua asociere este CAP Consortium Autostrada Prahova, alcătuită din firmele Colas SA, Bouygues Travaux Publics, DTP-Terrassement SA şi Meridian Infrastructure Finance SRL & Intertoll Europe ZRT. Al treilea consorţiu reuneşte companiile Vinci Concessions-Aktor Concessions-Vinci Construction Grands Projets-Aktor, iar cel de-al patrulea este consorţiul cu denumirea Austrada A3 Comarnic-Braşov Consonoi Bilfinger Berger Porr.

Contractul va fi semnat la finalul anului sau începutul anului viitor cu una dintre acestea.



Recomanda articolul

Parerea ta Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria România
Provocau tamponari si apoi santajau soferul care i-a lovit ca-l lasa fara permis!
Politia Rutiera informeaza: au aparut noi tamponari provocate cu intentie, in scop de santaj. S-a organizat un flagrant [...] mai multe »
Gest extrem! O gravida s-a aruncat de la etaj
Caz socant la Buzau: o tanara de 19 de ani, insarcinata in luna a saptea, s-a aruncat de la etajul al doilea sub [...] mai multe »
Ninsorile si gerul au facut 28 de victime
Morti in masini, morti dupa un drum prin zapada, morti in locuinte neincalzite! Bilant tragic al ultimelor zile de [...] mai multe »
De ce a fost respinsa comasarea alegerilor?
Curtea Constitutionala si-a motivat decizia de a respinge comasarea alegerilor locale si parlamentare: se va intra in [...] mai multe »
Cum sa-l determini pe copil sa fie cooperant?
Toti parintii isi doresc un copil cuminte si ascultator, insa unii micuti au o fire mai rebela. Ce ai de facut [...] mai multe »
Prajitura After Eight
Prajitura After Eight este o reteta delicioasa de desert pentru care aveti nevoie de ciocolata. mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou