12. octombrie 2007 16:55; Reactualizat la: 12.10.2007 16:55


C.T.Popescu: în TVR este vorba de o ciocnire politică

ctp ctp
BUCUREŞTI – Preşedintele Clubului Român de Presă, Cristian Tudor Popescu, a condamnat difuzarea imaginilor flagrantului Remeş-Mureşan şi a salutat decizia TVR de a nu difuza partea a doua a înregistrării.

Cristian Tudor Popescu a precizat însă că nu poate aproba un astfel de gest, atât timp cât vine la ordinul lui Alexandru Sassu, preşedintele TVR, şi nu al Rodicăi Culcer, şefa departamentului de ştiri. În opinia sa, în acest context este vorba de o ciocnire politică în televiziunea publică.

Comisia de Etică a TVR s-a întrunit vineri pentru a discuta problema difuzării imaginilor cu Decebal Traian Remeş şi Ioan Mureşan. Comisia a decis să îi invite pe Alexandu Sassu, preşedintele-director general al SRTv, şi pe Rodica Culcer, directorul Direcţiei Ştiri, într-o nouă întâlnire a comisiei, care se va desfăşura marţea viitoare. Aceasta s-a întrunit ca urmare a două sesizări – una venită de la directorul general al TVR Alexandru Sassu, cealaltă, de la o persoană din cadrul Direcţiei Ştiri.

TVR a oprit joi de la difuzare alte 20 de minute de imagini, după ce Alexandru Sassu, preşedintele-director general al SRTv, a transmis Direcţiei Ştiri că difuzarea înregistrărilor audio şi video nu este “corectă, legală şi oportună”.

Şefa ştirilor de la TVR, Rodica Culcer, s-a declarat “surprinsă şi îndurerată” de situaţia creată. Ea a precizat că materialul prezentat nu a fost tăiat, montat, combinat sau titrat de TVR


Recomanda articolul

Parerea ta
Care este parerea ta?
Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria România
BNR: deprecierea leului se trage de la… Lucas Papademos
Consilierul guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu, a explicat cum a ajuns moneda nationala sa coboare sub pragul de 4,45 [...] mai multe »
Instanta ia telecomanda din mana CNA: OTV ramane pe micul ecran!
"OTV a infrant azi definitiv CNA: instanta a decis si anularea celei de a III-a injumatatiri a licentei OTV", titra [...] mai multe »
Noi revocari din functii decise de Victor Ponta
Premierul Victor Ponta a revocat din functie intreaga conducere a Autoritatii Nationale de Reglementare pentru [...] mai multe »
Cati medici au plecat din Romania? Peste 11.000 in 5 ani!
Exodul medicilor romani a luat o tendinta ingrijoratoare, atrage atentia prof.univ.dr. Vasile Astarastoae, presedintele [...] mai multe »
Noua ani de inchisoare pentru Silviu Bian, fostul sef al ANOFM
Silviu Bian a fost condamnat de Tribunalul Bucuresti la 9 ani de inchisoare cu executare in dosarul in care este acuzat [...] mai multe »
Record negativ – cursul BNR sare peste 4,45 lei/euro
Banca centrala a anuntat miercuri o noua depreciere istorica a monedei nationale - cursul BNR a ajuns la 4,4587 [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou