Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros!

5Comentarii
Cea mai bine clasată jucătoare româncă de tenis, Sorana Cîrstea, a jucat luni seara meciul vieţii, ea calificându-se în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros. După ce a trecut în trei seturi de Jelena Jankovici, favorita numărul cinci a competiţiei de la Paris.

Scorul final a fost: Cîrstea – Jankovic 3-6, 6-0, 9-7. Sorana s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. A întors orice scor, a avut reveniri senzaţionale şi lovituri de fineţe cu care şi-a scos din joc adversarele. Totul pare să demonstreze că la această ediţie a Roland Garros, Sorana Cîrstea (41 WTA) este de neoprit. „Mă bucur că am câştigat şi sper să o ţin tot aşa. Am jucat bine, destul de constant şi agresiv exact cum mi-am propus. Nu a fost uşor, mai ales la sfârşit când eram aproape de victorie, însă mă bucur că am rezistat mental” , a declarat Sorana după partidă.