Sfârşit trist de poveste

Marjanovici a ţinut speranţa vie
TIMIŞOARA – Elba a pierdut dramatic partida cu Mobitelco Cluj şi a ratat calificarea în semifinalele Diviziei A. După două întâlniri palpitante dintre revelaţia sezonului BCM Elba Timişoara şi vicecampioana en-titre, Universitatea Mobitelco Cluj, scorul la general a fost 1-1, astfel ca a urmat jocul decisiv în Sala Olimpia.

Ca şi partidele anterioare şi acest joc a fost dramatic. După un prim sfert terminat la egalitate, ardelenii au avut 10 minute de vis şi au intrat la cabine cu un avantaj mare, 42-34. Cvartetul sârb al timişorenilor a dat semne de viaţă în sfertul trei şi au revenit spectaculos, ca de atâtea ori, 58-55 şi se anunţa un sfârşit de joc nerecomandat cardiacilor.

Din păcate şi-a făcut simţită şi brigada de arbitri, mai ales fluieratuş Ciulin, recuzat de foarte multe ori de Elba. Clujul a trecut la conducere, 60-64, după care timişorenii au revenit, 65-64. Arbitrii fac o mare nedreptate, îl elimină pe Pesici şi acordă totodată o greşeală tehnică în favoarea ardelenilor, după care îl mai elimină şi pe Markovici.

Elba, cu rezerve mult prea slabe pentru a face faţă unui joc de asemenea încărcătură pierde cu 74-76 şi se opreşte pe locul 5. Oricum, este cea mai bună performanţă din ultimele sezoane la care s-a adăugat şi o finală în Cupa României.