Seria victoriilor continuă

Timişoara - Succes la un punct diferenţă, iar BCM Elba se apropie de zona fruntaşelor. Baschetbaliştii de la Municipal Elba au câştigat cu 92-91 meciul jucat în deplasare cu BC Otopeni.

Timişorenii au obţinut victoria în ulimele cinci secunde, după transformarea a două aruncari libere executate de Dan Păltinişanu. Antrenorul Dragan Petricevici a avut destule bătăi de cap din cauza unei viroze puternice cu care se confruntă jucătorii săi. În noaptea dinainte de meci N. Markovici, Paltinişanu, Pesici, D. Markovici şi Stăncuţ au fost chinuiţi de dureri de gât, frisoane şi febră. Cu toate astea, jucătorii au strâns din dinţi şi au intrat pe parchet cu gândul la victorie. „A fost un meci foarte dificil pentru noi. Mai ales că echipa se confrunta cu o epidemie de viroză. Am întâlnit un adversar puternic care de data asta a jucat foarte bine. Gazdele au condus de mai multe ori ca noi, însa am ştiut din nou să gestionăm bine finalul. A fost pentru a 5-a oară consecutiv când şase jucători au reuşit scor dublu. Asta înseamnă peste zece puncte. Este un lucru foarte bun pentru că dăm dovada de joc colectiv”, a declarat Dragan Petricevici. Cei mai prolifici jucatori de la bănăţeni au fost Pesici şi Velickovici, care au reuşit câte 19 puncte. Partida de la Otopeni s-a desfăşurat sub auspiciile echilibrului. Primul sfert a fost adjudecat de gazde cu 23-18, însă sfertul secund a revenit oaspeţilor. La pauza mare tabela de marcaj arăta egalitate 46-46. Sfertul trei a fost câştigat tot de BCM Elba, însă în ultimul act cei de la Otopeni au revenit spectculos şi cu patru minute înainte de final aveau un avantaj de opt puncte. Timişoara nu s-a lăsat, a recuperat, iar aruncările libere ale lui Păltinişanu, cu cinci secunde înainte de final, au adus cea de a şaptea victorie consecutiva pentru BCM Elba.