Semne bune, sezonul are…

8Comentarii
Poli s-a impus meritat în faţa Pandurilor, dupã un meci pe care l-a dominat de la început şi pânã la sfârşit.

Stãri diferite de spirit pentru cele douã adversare înaintea partidei de pe stadionul Municipal, din oraşul lui Brâncuşi. Gorjeni s-au întãrit puternic înainte de începutul sezonului de iarnã-primãvarã: la trupa lui Condescu au venit 13 jucãtori noi, dintre care 12 strãini (dintr-un total de 57 de stranieri veniţi în România în aceastã perioadã), plus un antrenor portughez, Teixeira, cu o bogatã carte de vizitã. Totul pentru un obiectiv – salvarea de la retrogradare. De cealaltã parte, la gruparea bãnãţeanã au venit 5 jucãtori noi, dintre care patru strãini, toţi experimentaţi, care vor sã o ducã pe Poli în Europa. Plus Ionel Ganea, care a revenit pe gazon, dupã 16 etape de suspendare.

Obiectivul ambelor echipe era victoria şi rãmânea de vãzut cine are puterea şi valoarea de a o obţine. Dusan Uhrin a avut probleme în alcãtuirea primului 11, deoarece Alexa şi Cânu erau indisponibili, iar McKain nu mai face parte din lotul lui Poli. Antrenorul ceh a gãsit însã soluţia idealã: un cuplu de fundaşi centrali format din Breyinsky şi Luchin şi un închizãtor experimentat, cu 2 goluri în Liga Campionilor, Balasz Borbely.

Alb-violeţii au început furibund, iar Artiom Karamyan şi Ionel Ganea anunţau deschiderea scorului, dupã ce ambii au ratat din poziţii bune. În minutul 25, armeanul a centrat în careu, portarul advers a respins greu din faţa lui Brezinsky, iar Bucur a îndeplinit o simplã formalitate, 0-1! Pandurii, care pânã la primiria golului au fost o singurã datã în careul violeţilor au început sã iasã la joc, însã fãrã rezultat, chiar dacã au reuşit un gol, anulat pe motiv de ofsaid. La pauzã, timişorenii au intrat cu avantaj de un gol, pe care însã l-au dublat repede, în minutul 50, când Abiodun a încheiat perfect o fazã conceputã de Borbely. Mijlocaşul defensiv al Timişoarei, venit de la Artmedia Bratislava avea sã punã cireaşa pe tort cu un gol de generic, marcat în minutul 70.

La scorul de 3-0 pentru Timişoara, elevii lui Dusan Uhrin au mai redus din turaţie, iar gazdele au profitat, dar nu prea mult, reuşind sã înscrie doar golul de onoare marcat de Alexandru Piţurcã.

Astfel scorul de 3-1, identic cu cel consemnat în tur, a consfiinţit o victorie meritatã pentru bãnãţeni, prima pe terenul gorjenilor. Un plus şi pentru Ganea sau Aliuţã, care au fãcut un meci bun, chiar dacã nu au marcat, şi o steluţã pentru Borbely, cel mai bun jucãtor de pe teren. Am mai notat, primul meci oficial în nocturnã disputat în Tg. Jiu, dar şi debuturile lui Popovici şi Axente, sub “domnia” lui Dusan Uhrin.

Pandurii: 80. Pedro Mingote, 16. Adrian Rusu, 19. Jose Anilton, 4. Chibulcutean Alin, 10. Ciprian Vasilache, 21. Stanga Florin, 60. Marco Soares, 15. Carlos Pintassilgo, 32. Silva Jessui, 11. Orac Daniel, 77. Perez Arrieta. Au mai jucat: 7. Oliveira Wandeir, 8. Fabio Nunes, 28. Alexandru Piţurcã. Antrenor: Joaquim Teixeira.
Poli 1921: 12. Marius Popa, 30. Valentin Bãdoi, 4. Miloš Brezinský, 16. Srdjan Luchin, 25. Carlos Milhazes, 31. Abiodun Agunbiade, 17. Balázs Borbély, 7. Marian Aliuţã, 77. Artavazd Karamyan, 9. Ionel Ganea, 18. Gigel Bucur. Au mai jucat: 11. Arman Karamyan, 24. Alexandru Popovici, 15. Mircea Axente. Antrenor: Dusan Uhrin.