Sapte medalii la Gyula pentru inotatorii timisoreni

De Cristian Onaca
Înotătorii timişoreni legitimaţi la Clubul Sportiv Municipal au lăsat o bună impresie la Campionatele Internaţionale Masters ale Ungariei, competiţie găzduită de localitatea Gyula în perioada 24-26 august.

Clubul CSM Timişoara şi-a trimis o delegaţie alcătuită din cinci sportivi la Campionatele Internaţionale de Înot Masters ale Ungariei. Gheorghe Szuhanek (categoria +70 ani), Alexandru Kuhn (+60 ani), Monica Irimie (+65 ani), Tibor Novak (+50 ani) şi Marcel Răsădean (+35 ani) au ţinut steagul sus pentru gruparea timişoreană la concursul de la Gyula.

După cele trei zile de competiție, bilanţul sportivilor timişoreni a fost unul remarcabil: şapte medalii. Asta în condiţiile în care concurenţa a fost serioasă, 390 de înotători  reprezentând șapte ţări, Ucraina, Slovacia, Polonia, Serbia, România, Ungaria şi Austria.

De departe cel mai de succes sportiv al CSM-ului a fost Marcel Răsădean, care a adus două locuri întâi şi trei locuri doi. Palmaresul a fost completat cu locul întâi obţinut de Alexandru Kuhn, dar şi de locul 3 adus de ştafeta de 4×50 mixt.

Mişcarea de înot masters presupune nataţia practicată la nivel de amatori. Categoriile de concurs cresc din 5 în 5 ani.