Sapte goluri pentru o noua infrangere. Ripensia Timisoara pierde in deplasare la Targu Jiu, cu 5 – 2

2Comentarii
© foto: FC Ripensia Timisoara
Cea mai de succes formație timișoreană de până acum din Liga 2, Ripensia, rămâne cu zero puncte în plus, după această nouă etapă de campionat. Formația condusă de Radu Suciu a fost învinsă după o ploaie de goluri, cu 5 – 2, la Pandurii Târgu Jiu.

După primele meciuri ale acestei etape, tradiția se respectă și două din trei echipe timișorene care se chinuie în jumătatea inferioară a clasamentului Ligii 2 sunt deja învinse. Ripensia Timișoara a luat bătaie, sâmbătă dimineața, cu 5 – 2 în partida susținută la Pandurii Târgu Jiu.

Cea mai mare parte a poveștii acestui meci s-a scris în partea a doua, dar primele două goluri au venit repede. Tudoran a deschis scorul pentru gazde în minutul 19, pentru ca Ripensia să egaleze în minutul 35, prin Anghelina, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Ziua proastă a ripensiștilor avea să se contureze în jumătatea secundă, imediat la reluare. Nici nu începe bine repriza și Nsiah face 2 – 1 pentru gazde. Același jucător mai marchează o dată, în minutul 56 și speranțele oaspeților devin o himeră. Pandurii nu se supără cu rezultatul avut, mai mult nu se lasă și mai înscriu o dată ca să lămurească definitiv problema învingătorului. O fac prin Blejdean, în minutul 67. Ripensia are o tresărire de orgoliu și înscrie prin Toma, din 11 metri, după ce același jucător a nimerit brațul unui apărător. 4 – 2 și meciul se joacă. Doar atât cât Ripensia să mai primească un gol, în minutul 87, prin Pârvulescu.

Se termină 5 – 2 și Ripensia rămâne fără niciun punct din această deplasare la un adversar redutabil. Să mai spunem că Toma și Brînzan au văzut amândoi din prima cartonaș roșu, după ce s-au lovit reciproc, ambele echipe jucând în 10 restul partidei.