Salvaţi pe final

TIMIŞOARA – Gruparea alb-violetă a reuşit să câştige primul meci amical din acest an, 2-0 cu Poli Iaşi, golurile venind cu 2 minute înainte de fluierul final.

Peste 2.000 de suflete au fost prezente sâmbătă la amiază pe arena Ştiinţa pentru a vedea Politehnica Timişoara la lucru, pentru prima oară în acest sezon. Au debutat în acest joc şi achiziţiile Brezinsky, Bădoi şi Borbely (primii doi titulari), lipsind doar Alin Stoica. În plus, a evoluat şi fundaşul stânga lituanian Lapeikis, aflat în probe la Poli.

Ionel Ganea a revenit pe teren din postură de căpitan de echipă, fiind de altfel şi cel mai periculos om al formaţiei. Tehnicianul Dusan Uhrin a trimis în prima repriză un „11”, care ar putea devi clasic la Timişoara, (cu o singurp excepţie, absenşa lui Popa), iar în partea a doua a jucat cu toţi fotbaliştii înscrişi pe foaia de joc. De cealaltă parte, Ionuţ Popa a preferat o echipă de titulari, dar şi cu rezerve, din cauza indisponibilităţilor din lot. Prima repriză a fost desul de echilibrată, cu Poli la timona jocului.

Ganea, printr-o acţiune personală şi Karamyan au reuşit doar să-l evidenţieze pe portarul advers, Cristi Brăneţ. Ieşenii au avut o ocazie clară, după ce Pălimaru a primit un „asist” de la Aliuţă, a trecut de Zimmermann şi a şutat spre poarta goală, dar Cânu, alt om dorit de Dinamo, a scos providenţial de pe linie. În partea a doua Poli a căutat golul victoriei, dar a ratat din toate poziţiile.

Mai mult, Alexa a ratat şi de la punctul cu var, astfel că golul s-a mai lăsat aşteptat… În fine, în minutul 89, rezerva Rusici a înscris după o centrare perfectă a lui Stancu, iar Artiom Karamyan, a închis tabela cu un şut la vinclu în ultimul minut. 2-0, şi suporterii timişoreni au plecat liniştiţi acasă, după ce şi-au văzut favoriţii câştigând.

Poli Timişoara: Zimmermann – Stancu, Cânu, Brezinsky, Lapeikis – Bădoi, Alexa, Aliuţă, Artiom Karamian – Bucur, Ganea
Antrenor: Dusan Uhrin. Au mai jucat: Pantilimon, Luchin, Raţiu, Latovlevici, Axente, Abiodun, Borbely, Rusici.