S-au trezit „mânjii” lui Roti

Partidă
Partidă
TIMIŞOARA – Poli II Timişoara şi-a trecut în cont cea de-a doua victorie din acest sezon, după ce a trecut cu 2-0 de Minerul Lupeni. Video

Puştii pregătiţi de Iosif Rotariu sunt într-o evidentă revenire de formă, în ultimele două etape acumulând patru puncte, tot atât cât au acumulat în primele 10 etape ale sezonului. Cu toate acestea, echipa lui Rotariu, cu doar 8 puncte agonisite în cele 12 etape, este tot la subsolul clasamentului, pe penultimul loc. Pătraş în prima repriză şi Miloş pe finalul partidei au stabilit scorul final al partidei dintre Poli II şi Minerul Lupeni.

Antrenorul timişorean a avut ceva emoţii înaintea partidei cu Minerul Lupeni, echipa din judeţul Hunedoara reuşind să se impună în acest campionat în alte două deplasări, la Timişoara şi Reşiţa. Până la urmă „mânjii” lui Roti au speculat greşelile din defensiva adversă şi au câştigat un joc important, după ultimele două etape timişorenii mai sperând că evitarea retrogradării este posibilă. CFR Timişoara s-a impus şi ea învingând pe teren propriu pe FCM Reşiţa, cu 1-0.

Echipa reşiţeană, de fapt adevărata Poli II, a trecut de mijlocul terenului rar, iar timişorenii, deşi au dominat clar partida de sâmbătă, nu au avut prea multe ocazii de a marca. Până la urmă cele trei puncte puse în joc au fost acontate de feroviari, mijlocaşul Goşa reuşind ceea ce nu au reuşit colegii din linia de atac. Fostul jucător din Liga I a înscris la 10 minute de la reluarea reprizei secunde.

Jocul cu FCM Reşiţa a fost foarte tensionat pe banca tehnică a timişorenilor, Alin Artimon anunţând că, în cazul unui insucces nou pe teren propriu, va părăsi formaţia care evoluează pe terenul de la Gara Mare. Victoria adusă prin golul lui Goşa l-a făcut pe Artimon să se răzgândească, cel puţin pentru jocurile ce au mai rămas din acest tur de campionat. El a declarat că deşi nu toate lucrurile merg bine la club, va rămâne lângă jucătorii săi pe care i-a felicitat că au reuşit să treacă de pasa nefastă din ultimul timp.