S-au pregătit degeaba

TIMIŞOARA – Au părăsit Europa cu capul plecat. BCM Elba a ratat la mustaţă calificarea în turul 2 preliminar al FIBAEuroCup. Asta, deşi în tur gruparea timişoreană s-a impus la 10 puncte diferenţă, 74-64, în faţa ucrainienilor de la Dnipro Dnepropetrovsk!

Înainte de meci, antrenorul Dragan Petricevici era foarte optimist, însă pe parcurs şi-a schimbat părerea. A spus că jucătorii săi sunt foarte emoţionaţi că joace într-un meci european, apoi a declarat că lipsa de experienţă a fost capitală, în eşecul formaţiei sale, 71-82. Revenind la partidă, aceasta a fost foarte disputată, dar ucrainienii au fost mai tot timpul la timonă. În ultimul sfert, Elba a fost chiar la conducerea partidei, dar în ultimele 2 minute, ucrainienii au reuşit să facă 10 puncte, în timp ce baschetbaliştii echipei timişorene doar 1. Greşelile personale şi inacceptabile la acest nivel, au fost decisive! Astfel, Dnipro s-a calificat cu scorul general de 146-145, iar Elba a lăsat un gust amar unei săli pline, care a venit să sărbătorească prima calificare din istorie a clubului bănăţean, în turul 2 al unei competiţii europene.