S-au desprins după pauză

2Comentarii
TIMIŞOARA – Poli a învins ieri cu 5 – 1, divizionara C Calor, într-un amical disputat pe terenul 2, de la baza Dan Păltinişanu.

În această dimineaţă gruparea alb-violetă şi-a luat zborul spre Italia, unde, la Montecatini, va avea loc al doilea stagiu de pregătire. Înainte de îmbarcare, ieri dimineaţă Poli a jucat un amical cu AS Calor, în care Alin Artimon a putut să-şi mai testeze jucătorii, dar şi nou-veniţii. În prima parte, prim-divizionarii au trimis de nu mai puţin de trei ori mingea în transversală, prin Caramarin, Bucur şi Cristea!

Scorul a fost deschis cu un şut din careul mare, în minutul 36, de Bucur, după o centrare de pe partea dreapta a lui McKain. Oaspeţii au egalat în minutul 42, Grigore Mihai transformand un penalti. Gore este unul dintre cei mai buni jucători din Divizia C din ultimii ani, el având în fiecare sezon evoluţii excelente, dar din păcate nu a avut şansa de a evolua într-un eşalon superior. În partea a doua, cu o nouă formulă, Poli s-a desprins.

Oprea (49) a înscris cu capul după un corner, şi tot el a transformat în minutul 70 un penalti scos de Tănasă. După ce Olah a mai trimis o dată balonul în bară, Latovlevici (80) a marcat cu un şut în coltul lung, iar Mansour a consfinţit scorul final (84), 5 – 1, după ce driblat mai multi apărători. Victorie fără dubii, pentru alb-violeţi, care au luat în serios acest test.

Componenţa echipei Poli
Poli (prima repriză):
Zimmermann, Rădoi, Scutaru (18, Cânu), McKain, Karamyan, Caramarin, Alexa, Pleţan, Grigorie, Cristea, Bucur.
Poli (repriza a doua): Pantilimon, Olah, Mehmedovic, Cânu (80, Luchin), Latovlevici, Matei, Omoduemuke, Torje, Oprea, Mansour, Tănasă (82, Daminuţă).

Mulţumit de joc

„Sunt mulţumit de anumite aspecte. Pressingul şi agresivitatea au fost un plus şi acolo suntem în grafic. De asemenea m-a mulţumit efortul şi aţi văzut că în prima repriză am avut cinci bare. Am reuşit să înscriem în a doua repriză şi cred că am avut mai puţine ocazii decât în prima parte. A fost un antrenament bun şi mă aştept ca jocul să crească mai mult şi mai repede”, a declarat antrenorul alb-violeţilor, Alin Artimon, după amicalul de ieri cu AS Calor.