Rugbyştii timişoreni joacă din nou finala Cupei Europei Centrale şi de Est

Au reuşit să acceadă în finala Cupei Europei Centrale şi de Est. Jucătorii de la Rugby Club Municipal Universitatea au învins la Timişoara echipa maghiară Battai Bulldogok.

Scorul înregistrat la finalul meciului a fost de 29-5 în favoarea echipei timişorene. Chiar dacă jocul rugbyştilor bănăţeni nu a prea mers în ultimele partide, echipa fiind învinsă, cu o singură excepţie, în meciurile din campionat, RCM Universitatea pornea totuşi cu prima şansă. Iar aceasta a fost confirmată, şi Timişoara a obţinut victoria.

Rezultatul favorabil s-a conturat din prima repriză – la pauză a fost deja 17 – 0. În partea a doua au urmat alte trei eseuri, iar scorul final a fost de 29 – 7 în favoarea echipei timişorene. Timişoara va juca finala Cupei Europei Centrale şi de Est cu învingătoarea dintre Ştiinţa Baia Mare şi Ricany. RCM Universitatea este deţinătoarea en-titre a trofeului.