Rugbistii timisoreni se indreapta spre Cupa Romaniei

Jucătorii echipei Rugby Club Municipal Universitatea Timişoara au respectat calculele hârtiei şi au reuşit să se califice în semifinalele Cupei României.

Chiar dacă specialiştii estimau că Timişoara se va distra la Baia Mare (meciul din sferturi s-a disputat pe teren neutru) cu adversarii, formaţia Universitatea Cluj, rezultatul fina a fost destul de strâns, 29 – 20 (13 – 10, la pauză).

Bănăţenii au pornit bine şi au avut un avantaj de 13 – 0. Clujenii nu au cedat şi au dus scorul la 13 – 10 la pauză. Confruntat cu perspectiva de a pierde calificarea, (încă) antrenorul RCM Timişoara, Cosmin Cioriciu, s-a văzut nevoit să-i introducă în teren pe noii jucători sosiţi în această săptămână la echipă, este vorba de internaţionalii Fercu, Lemnaru, Burcea, Calafeteanu şi Lazăr. Clujul a reuşit imediat după pauză chiar să egaleze la 13, după care Timişoara s-a desprins şi a urcat scorul la 26-13. Echipa bănăţeană a fost nevoită să joace cu un om mai puţin pe teren, Vlădeanu fiind eliminat. RCM Timişoara nu a reuşit decât două eseuri, prin Zaiba şi Lemnaru, „completarea” până la 26 de puncte fiind realizată de transformările şi loviturile de pedeapsă reuşite de Marin.

Cel care a semnat acum câteva zile cu Timişoara, antrenorul Alexandru Domocoş, a preferat să stea în tribune şi să observe jocul viitorilor săi elevi. El se va implica în partea tehnică a echipei la următoarele meciuri.

În ceea ce priveşte programul RCM Timişoara, formaţia va avea de susţinut, pe 6 noiembrie, un nou meci în Cupa Europei Centrale şi de Est.