Ripensia Timisoara se califica la pas in liga a treia, dupa o noua victorie in meciul de baraj

© Foto: arhiva
Cei de la Hercules Lupeni nu au reuşit să marcheze niciun gol celor de la Ripensia Timişoara în dubla din meciul de baraj pentru liga a treia. Campioana Timişului, Ripensia Timişoara, a învins şi în cel de-al doilea meci al dublei, cu 3 – 0, asigurându-şi promovarea lejeră într-o ligă superioară.

Deplasarea celor de la Ripensia la Lupeni a fost mai mult decât fructuoasă, timişorenii câştigând şi returul meciului de baraj cu Hercules Lupeni. După un clar 4 – 0 în tur, în meciul doi scorul a fost 3 – 0.

Deja la pauză era 1 – 0 pentru oaspeţi, după ce Nanu a înscris chiar din minutul 4. Gazdele nu prea mai aveau ce să facă la un scor general de 5 – 0, aşa că Ripensia şi-a văzut de treabă în continuare, iar golurile au venit ca atare. În minutul 79 Briciu a făcut 2 – 0, iar golgheterul Mediop a închis definitiv disputa, cu o reuşită în minutul 86. Aşadar, 3 – 0 la Lupeni şi 7 – 0 la general şi Ripensia trece în liga a treia.

„A fost un retur greu, ca și meciul din tur, am respectat adversarul, prin tot ce au făcut. Suntem fericiți de victoria de azi și ne pregătim pentru ceea ce va urma. Voiam să câștigăm și meciul de azi. Important e că am câștigat, am fost apreciați și aici în Valea Jiului. Am jucat bine, a fost un meci frumos. Îi felicit pe toți cei ce susțin echipa, colegii care au antrenat înainte echipa, conducerea, domnul Ienovan, toţi cei care suţin această echipă. În perioada următoare se vor crea cu siguranţă noi oportunutăţi pentru ceea ce înseamnă Ripensia. Încă mai avem foarte multe lucruri de pus la punct, dar cred că suntem într-o creştere evidentă”, a declarat, Remus Steop, antrenorul Ripensia, la final de meci.