Revenire pe final, victorie dificila. Timisoara Saracens – Rugby Calvisano 15 – 10

Reactualizat la:
3Comentarii
© Foto: Cornel Putan
Timişoara Saracens a reuşit să revină şi să câştige partida susţinută acasă cu cei de la Rugby Calvisano. Conduşi la pauză, bănăţenii şi-au asigurat o situaţie mai bună în barajul din prima lună a anului viitor, după ce au revenit şi au încheiat partida cu 15 – 13 în favoarea lor.

O partidă care în alţi ani nu a pus prea mari probleme pentru Timişoara Saracens, cu italienii de la Calvisano, a fost aproape să se termine, sâmbătă, pe „Dan Păltinişanu”, cu o înfrângere. E vorba de partida din Continental Shield, denumirea pompoasă oferită calificărilor pentru Challenge Cup.

Novillo a înscris primul pentru italieni, din lovitură de pedeapsă. Egalarea a venit de la Umaga, care a transformat, la rândul său, o altă lovitură de pedeapsă. Totuşi, până la pauză, italienii au trecut pe plus, după un eseu reuşit de Rimpelli, transformat de acelaşi Novillo, 3 – 10 la pauză.

Jumătatea a doua a adus revenirea lui Saracens, care a culcat balonul în terenul de ţintă prin Drenceanu, în urma unei grămezi. Umaga a transformat şi scorul a fost egalat, la 10. Din fericire, după mai multe încercări eşuate, Tangimana Fonovai a mai marcat un eseu, care, deşi nu a fost transformat, a fost îndeajuns pentru o victorie timişoreană cu 15 – 10.

Ultima partidă are loc în Georgia, cu cei de la Batumi.