Renaşte „Corvinul”?

HUNEDOARA – Fără îndoială, partida dintre Corvinul 2005 şi CSM Rîmnicu Vîlcea din etapa a 28-a a Ligii a doua de fotbal, care s-a disputat sâmbătă la Hunedoara a fost una dintre cele mai importante pentru ambele echipe.

Oaspeţii au venit la Hunedoara cu pretenţii la promovare, iar gazdele aveau nevoie de victorie în faţa unei asemenea echipe, pentru a confirma încrederea în tinereţea sa.

Corvinul a deschis scorul încă din minutul doi prin Vişan, care a fructificat o centrare a lui Pribac, considerat cel mai bun de pe teren. Vâlcenii au reacţionat prin atacuri furibunde, dar cei care au marcat din nou au fost gazdele. În minutul 28 a fost 2-0, printr-un gol al fundaşului Ambruş.

Apoi, deşi vâlcenii au marcat în minutul 52 prin Moţ şi meciul se vedea relansat, hunedorenii au rezistat până la final şi au obţinut o victorie importantă. La sfârşitul partidei, antrenorul Titi Alexoi a declarat că vrea să formeze la Hunedoara o echipă numai din tineri jucători autohtoni care să dureze în timp.