Real a trecut şi prin Timişoara

2Comentarii
Poli Real
Poli Real
În urmă cu 14 ani, Poli era egala Realului, într-un meci de povestit la nepoţi. Gruparea alb-violetă era calificată în primul tur al Cupei UEFA pentru sezonul 1992/3. Sorţii nu au fost favorabili, deoarece adversara Timişorei era Real Madrid, chiar din primul tur.

Astfel, la mijlocul lui septembrie, stadionul 1 Mai de atunci, era un adevărat vulcan. Şi nu degeaba, deoarece Toma, Varga, Csik, Andreaş, Crăciun, Stoicov, Popescu, Uleşan, China, Rosemblum, Roşu întâlnea o echipă ce nu avea nevoie de prezentare.

Real venea fără Hagi, plecat în vara acelui an la Brescia şi fără Camacho, retras de la trupa madrilenă după aproape 20 de ani de activitate în tricoul „blanco”, dar în echipă erau jucători consacraţi ca Sanchiz, Michel, Milla, sau tinere vedete, Luis Enrique, Alfonso, Zamorano.

În minutul 13, Alfonso Perez a marcat pentru prima dată un gol europen în Timişoara, deoarece în cupele europene, Poli nu primise gol niciodată pe teren propriu. În repriza a doua, inspiraţia antrenorului Ionescu a făcut ca Poli să nu piardă.

Nou intratul Ovidiu Cuc a marcat la vârsta majoratului un gol de senzaţie în poarta lui Jaro. Această reuşită a făcut ca tânărul timişorean să fie transferat în Spania, unde cu echipa sa Merida a jucat împotriva lui Maradona. „Golul cu Real a fost cel mai important din viaţa mea”, a pus Cuc, care a mai jucat în Portugalia şi Israel.

În retur Poli a pierdut cu 0 – 4 şi Real a mers mai departe, dar ambiţia şi dăruirea cu care au evoluat violeţii în meciul tur a rămas în inima suporterilor şi astăzi.